Ukraiński kryzys mieszkaniowy może potrwać 3 lata

Niektóre organizacje pozarządowe są przekonane, że tymczasowe mieszkania dla uchodźców z Ukrainy, mogą być potrzebne przez najbliższe trzy lata.

To z kolei wywołało pytania opozycji, która żądała od ministra mieszkalnictwa odpowiedzi, co zamierza zrobić w tej sprawie i jak rozwiązać narastający problem? To nie wszystkie strony zaangażowane w narastający problem związany z mieszkaniami dla Ukraińców chroniących się w Irlandii przed wojną, bo i lobbyści zintensyfikowali swoje działania, by w imieniu producentów domów modułowych pytać rząd, w jakim kierunku mają rozwijać swoją działalność?

Pod naporem pytań gabinet podjął na wczorajszym popołudniowym posiedzeniu decyzję, że Biuro Robót Publicznych (OPW) zająć się ma opracowaniem planu zakwaterowania w budynkach modułowych.

Jak w odpowiedzi na pytanie parlamentarne posła Eoina Ó Broina z Sinn Féin odpowiedział rząd, doszło już do spotkania OPW, Federacji Przemysłu Budowlanego (CIF) i niektórych producentów domów modułowych, a rozmawiano wtedy o standardach budowlanych, możliwościach zabudowy i kosztach. Ważne jest też, że Departament Mieszkalnictwa, a tym kieruje minister Darragh O’Brien, nie mógł przedstawić do tej pory pełnego kosztorysu, bo informacje przekazane zostały specjalnej grupie zadaniowej, a ta wciąż opracowuje dane.

W tej sprawie gabinet powołał do życia rządową podkomisję ds. Ukrainy, a ta zająć się ma m.in. kryzysem mieszkaniowym i humanitarnym, ale głównie „bezprecedensowym kryzysem demograficznym”.

Władze, o czym też poinformowano posła Eoina Ó Broina, znalazły w kraju 500 wolnych budynków, z których prawie 90 nadaje się do natychmiastowego zamieszkania, a reszta wymaga przeprowadzenia prac konserwacyjnych lub remontów. Budynki te to dawne obiekty kultu religijnego, dawne hotele i szpitale, ale też szkoły i przedszkola, które nie działały od lat.

Minister O’Brien miał przekazać rządowi informację, jakie ma plany zapewnienia dachu nad głową uchodźcom z Ukrainy w okresie długoterminowym, a i podkreślił w tej samej odpowiedzi na pytanie poselskie, iż gabinet przeznaczył już na ten cel, czyli zakwaterowania uchodźców wojennych 3 miliardy euro z funduszu awaryjnego. Wg gabinetu sytuacja kryzysowa z zakwaterowaniem może trwać w kraju ok. dwa lata, co z kolei jest okresem krótszym od tego, jaki przewidują organizacje pozarządowe.

W dokumentach i opracowaniach rządu wciąż pojawiają się też szacunkowe liczby, więc i wymieniane wielokrotnie 100 000 uchodźców z Ukrainy, jednak dotychczasowe dane nie wskazują, że tak może się stać. Aktualnie w kraju mamy nieco ponad 25 000 uchodźców wojennych z Ukrainy, a wcześniej było to ponad 30 000 więc, a ich ilość utrzymuje się na raczej stałym poziomie, czyli szacunki gabinetu mogą być błędne. Oczywiście nie można wykluczyć takiego scenariusza, że uchodźców będzie znacznie więcej, niż jest ich teraz, gdyż wskaźnik przybywający do Irlandii Ukraińców, zaczął w ostatnich dniach wzrastać. Mówi się jednak, że to mieszkańcy Ukrainy, którzy wyjechali do swojego kraju na święta wielkanocne i teraz rozpoczęły się ich powroty.

W sprawie wypowiedział się również rzecznik rządu i stwierdził wczoraj wieczorem, że to OPW zostało upoważnione przez gabinet, by przejęło rolę instytucji nadzorującej proces poszukiwania i powstawania mieszkań dla uchodźców z Ukrainy.

*

Mnie wciąż zastanawia jednak fakt, dlaczego rządowi udaje się obecnie działać tak sprawnie i w tak krótkim czasie znajdować pustostany na zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy, a nie było to możliwe przez wiele lat w odniesieniu do mieszkańców Irlandii? To nie wszystkie z nurtujących mnie pytania, bo chodzi o same domy modułowe, a tych nie dało się wcześniej budować, jako np. mieszkania socjalne lub zastępcze, a teraz, jak się okazuje, uruchomiona została szybka ścieżka, która pozwoli na rozwinięcie tego typu budownictwa. Trzeba też zapytać rząd, jak spojrzy w oczy irlandzkiemu społeczeństwu, bo to przez lata zwodził i twierdził, że pewnych rzeczy nie da się zrobić, a obecnie widać, że wystarczy chcieć, by się dało.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish PM to urge Ge
Rząd może upaść
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська