Ukraińcy dostaną prawo pobytu i pracy w UE

W najbliższy czwartek zapaść ma ostateczna decyzja o przyznaniu prawa pobytu i podejmowania pracy przez obywateli Ukrainy, którzy uciekają do Unii Europejskiej przed wojną.

Prawo pobytu i pracy przyznawane ma być na okres 3 lat, a informacje potwierdzają wysocy przedstawiciele Unii Europejskiej oraz władze Francji i Niemiec. Na czwartkowym posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych UE uzgodnione mają być szczegóły nowych przepisów o przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy, a dyrektywa obowiązywać będzie prawdopodobnie od 13 marca tego roku.

Francuski szef MSW Gerald Darmanin w wywiadzie udzielonym telewizji France 2 stwierdził:

– Naszym obowiązkiem jest przyjąć tych, którzy uciekają przed wojną.

Jak się obecnie ocenia, do Unii Europejskiej przeszło z Ukrainy ok. 300 000 osób, jednak mówi się, że exodus dopiero się rozpoczyna i można spodziewać się nawet czterech milionów osób. Najwięcej uciekinierów z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy schroniło się teraz w państwach sąsiadujących, czyli Polsce, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech.

Decyzja o przyznaniu tymczasowego prawa pobytu i pracy na obszarze Unii Europejskiej, podjęta będzie na podstawie unijnej dyrektywy z lat 90. ubiegłego wieku, gdy utworzona została ze względu na wojnę na Bałkanach. W treści dyrektywy czytamy, że kraje członkowskie, mogą zgodzić się, na okresowe przyjecie uchodźców z państw spoza UE, o ile ich życiu zagraża niebezpieczeństwo. Uchodźcy i uciekinierzy wojenni mogą otrzymać oprócz prawa pobytu i prawa do zatrudnienia, obecnie w każdym z 27 krajów członkowskich, w tym nabędą prawo do opieki społecznej i leczenia.

Jak przyznała Komisarz Unii Europejskiej ds. Wewnętrznych Ylva Johansson, większość ministrów spraw wewnętrznych państw unijnych, wyraziło aprobatę dla takiego rozwiązania.

Ylva Johansson w oficjalnej wypowiedzi informowała:

– Widzimy już wielu Ukraińców opuszczających kraje pierwszego wjazdu i udających się do innych państw członkowskich, zwłaszcza tych, które mają już dużą populację ukraińską. Jednym z nich jest Polska, ale także Włochy, Portugalia, Hiszpania, Niemcy, Czechy.

W podobnym tonie wypowiada się niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser, która podczas konferencji prasowej stwierdziła:

– Wszystkie państwa członkowskie UE są gotowe na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. To zdecydowana odpowiedź Europy na straszne cierpienia, jakie zadaje Putin swoją zbrodniczą i agresywną wojną. Solidaryzujemy się z narodem Ukrainy.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/AFP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>