Ukraina otrzyma od USA miliardy dolarów

W nocy ze środy na czwartek amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę budżetową, a w tej gwarantuje pomoc dla Ukrainy w wysokości ogólnej 13,5 miliarda dolarów.

Kwota przeznaczona będzie na bezpośrednią pomoc dla wsparcia wydatków pomocowych dla Ukrainy i krajów przyjmujących uchodźców wojennych, co podkreśla się w komunikacie. W głosowaniu pomoc USA podzielono na kilka pakietów, więc jest też taki, w którym 3 mld $ przeznaczy się na zwiększenie obecności wojsk amerykańskich na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, a 3,5 mld $ popłynie na Ukrainę, jako wsparcie wojskowe.

W tym pakiecie 4 mld $ skierowane będzie na pomoc humanitarną, jaka udzielana jest Ukrainie, co oznacza, że część tych funduszy pojawi się w Polsce, a 650 mln $ to pieniądze na uzupełnienie sprzętu państw, jakie przekazały swój inwentarz wojskowy na Ukrainę.

Ogólny pakiet pomocowy miał wcześniej opiewać na kwotę 10 mld $ i o takim mówił Biały Dom, jednak Izba Reprezentantów wprowadziła poprawki do tego budżetu, zwiększając o prawie 100 proc. pomoc wojskową. Całkowity budżet obrony USA wart jest rocznie 1,5 biliona dolarów i zawiera 782 mld $ przeznaczane na bezpieczeństwo, czyli jest teraz o 42 mld $ wyższy, niż było to w roku ubiegłym.

Izba Reprezentantów wycofała z budżetu 15 mld $, które wcześniej miały być przeznaczone na wydatki związane z Covid-19, co pozwoliło spożytkować te pieniądze na inne cele.

W osobnej decyzji reprezentanci podjęli uchwałę o nałożeniu embarga na surowce energetyczne pochodzące z Federacji Rosyjskiej. To embargo przyjęte zostało przytłaczającą ilością głosów 414 do 17, co oznacza, że USA, nie będzie przyjmować rosyjskiej ropy naftowej, gazu, węgla oraz innych surowców energetycznych. Głosowanie było, jak mówią amerykańskie media, rangę symboliczną, ponieważ w swoim środowym rozporządzeniu wykonawczym prezydent Joe Biden, zakazał importu rosyjskich nośników energii do Stanów.

Teraz, żeby obie ustawy miały moc prawną, skierowane zostaną do Senatu USA.

Bogdan Feręc

Źr: PAP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy irlandzki rząd
Najwyższa inflacja
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська