Ukraina może być w UE bardzo szybko

Wczorajsza wieczorna rozmowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Żełeńskiego z Ursulą von der Leyen jest wskazówką, że zaatakowany przez Rosję kraj, może wkrótce otrzymać zielone światło do rozpoczęcia procesu przyjmowania do Unii Europejskiej.

Sugestie przewodniczącej Komisji Europejskiej były jasne i niebawem, Unia Europejska, może rozpocząć proces stowarzyszeniowy, a inicjatorem takiego rozwiązanie jest polski prezydent Andrzej Duda, który od początku inwazji podkreślał, że Ukraina powinna być przyjęta do UE.

Prezydent Żełeński rozmawiał wczoraj także ze swoim odpowiednikiem w Warszawie i premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, a omawiana była sytuacja bezpieczeństwa międzynarodowego i pomocy, jakiej Ukrainie udzielać będą Polska oraz Wielka Brytania.

Wołodymyr Żełeński:

Rozmawiałem z premierem Borisem Johnsonem i prezydentem Andrzejem Dudą o obecnej sytuacji bezpieczeństwa. Zgodziliśmy się co do dalszych kroków w sprawie przeciwstawienia się agresorowi.

Liderzy państwa unijnych w zakresie przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej, o ile nie dają jeszcze ostatecznych decyzji, to nie przeciwstawiają się przyjęciu tego państwa do UE. Może być to wyraźnym wskazaniem, że proces stowarzyszeniowy, odbywać się będzie sprawienie, a Ukraina, wkrótce stanie się krajem stowarzyszonym z Unią Europejską ze statusem wejściowym.

Bogdan Feręc

Źr: Twitter/AFP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Bezprecedensowe krok
Irlandia przeciwko a
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська