Ukraina będzie w UE w ciągu kilku tygodni?

Dużo dzieje się w kwestii ukraińskiej, a ostatnie wizyty głów państw na Ukrainie, mogły nie być wyłącznie odwiedzinami kurtuazyjnymi i nie miały na celu wsparcia narodu walczącego z najeźdźcą.

Wiele zmieniło się po piątkowej wizycie na Ukrainie przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Ursuli von der Leyen, która powiedziała, że przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej, wcale nie musi trwać przez lata, a mogą to być tygodnie. Prezydent UE Ursula von der Leyen miała też zaoferować prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełeńskiemu szybszy start Ukrainy w staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej, co znacznie przyspieszy proces akcesyjny i będzie wyraźnym znakiem dla Federacji Rosyjskiej, że jej starania o zablokowanie tej możliwości, spaliły na panewce.

Wiele mówiło się, iż Rosja jest przekonana, że zniszczenie gospodarki Ukrainy, zablokuje jej możliwość przystąpienia do Unii Europejskiej na dziesięciolecia, bo nie będzie mogła spełnić warunków przystąpienia do europejskiej wspólnoty.

To stanowisko szeroko omawiane było przez władze Unii Europejskiej i chociaż nie było pełnej zgody, jak w tym przypadku postąpić, UE skłania się, by proces członkowski Ukrainy rozpoczął się prawie natychmiast. Oczywiście są wyraźni przeciwnicy takiego pomysłu, bo Hiszpania otwarcie sprzeciwia się szybkiej ścieżce przyjęcie Ukrainy do Unii, ale nie jest wykluczone, że rząd w Madrycie, zmieni wkrótce zdanie i wyrazi zgodę na przyspieszenie procesu. Jednak minister spraw zagranicznych Hiszpanii José Manuel Albares stwierdził wcześniej, że:

– Przynależność do UE nie jest procesem życzeniowym ani procesem, który można przeprowadzić jedynie na podstawie decyzji politycznej, a kraj kandydujący musi spełniać określone warunki społeczne, normy polityczne i gospodarcze.

Wg France24 w miniony piątek, podczas wizyty w Kijowie Ursula von der Leyen wręczyła Zełeńskiemu ankietę, która będzie punktem wyjścia do podjęcia przez Unię decyzji o członkostwie Ukrainy, o które nawiasem mówiąc, kraj ten stara się od 1993 roku, chociaż dopiero 28 lutego tego roku Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w UE.

Do tej pory już osiem państw podpisało list intencyjny w sprawie przyspieszenia procesu akcesyjnego Ukrainy, a i Węgry zapowiadają ustami swojego ministra spraw zagranicznych Pétera Szijjártó, iż poprą szybszą ścieżkę przyjmowania Ukrainy do Unii Europejskiej.

Bogdan Feręc

Źr: France24

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Powstaje tajna kwate
Uchodźcy wojenni z