Ukarani za czyny innych. Emeryci się buntują

Minister zdrowia Stephen Donnelly tłumaczy się z decyzji, premier Micheál Martin także próbuje osłabić swoją odpowiedzialność, a osoby starsze mówią, że zostały ukarane przez rząd.

Wg ministra Stephena Donnelly, za decyzją o wprowadzeniu ostrzejszych zasad, jakie obowiązują obecnie w kraju, stoi National Public Health Emergency Team (NPHET), czyli organ, który doradził rządowi takie działanie. W podobnych słowach wypowiada się szef gabinetu i stwierdził, że rosnące wskaźniki zakażeń, dały podstawę do takiego działania, więc trzeba było wprowadzić wyższy poziom ograniczeń, a te obowiązywać mają do 13 września.

Odsuwanie od siebie winy widoczne jest, jak na dłoni, ale tłumaczeń nie chcą przyjąć do wiadomości osoby starsze, które mówią, że ponownie zostały uwięzione w domach i czują się w pewien sposób obarczane odpowiedzialnością za czyny innych. Jak twierdzą organizacje zrzeszające osoby starsze, to nie emeryci szaleją w pubach, nie oni widywani są bez osłon twarzy, nie oni też nie zachowują dystansu społecznego, a tym, odbiera się możliwość spotkań w większym gronie i nakazuje, samotne pozostanie w domach.  

Działacze organizacji reprezentujących osoby starsze mówią też, że ramach nowych ograniczeń, osoby starsze poczuły wściekłość, bo traktuje się ich, jak osoby bezwolne i ogranicza ich swobody obywatelskie. Osobom starszym, po siedemdziesiątce, wyznaczono godziny dokonywania zakupów, namawia się je, aby nie korzystały z komunikacji miejskiej, a i kokonawały się w domach. Emeryci nie mogą też uprawiać sportu w chwilach, kiedy mają na to ochotę, bo i to ograniczenie, w swojej radosnej twórczości, wprowadził rząd dla tej grupy wiekowej.

Organizacje emeryckie pytają, dlaczego to osoby starsze ponoszą konsekwencje wzrostu ilości zakażeń, skoro minister zdrowia i premier powiedzieli, że najwięcej transmisji jest obecnie wśród osób w okolicach czterdziestki i młodszych?

*

Tym samym rząd, na własne życzenie, ustawił przeciwko sobie kolejną grupę społeczną, a ta, prawdopodobnie także pojawi się na dublińskiej sobotniej manifestacji i nie będzie to manifestacja poparcia. Cóż, do obalenia gabinetu, jest coraz bliżej, co akurat mnie, przeciwnika tego rządu, cieszy. Tak przy okazji, gabinet powinien pamiętać, że emeryci wyposażeni są w broń, bo mają całkiem poręczne laski, a tymi mogą „wytłumaczyć” rządowi, że postępuje nieodpowiednio.

Bogdan Feręc

Źr: The Times/ Active Retirement Ireland

Polska-IE: Udostępnij
Wzrosła pandemiczna
Premier ma stawić s
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian