UK musi się na coś zdecydować i przestać straszyć

Ciągłe groźby powołania się na Artykuł 16 nie pomogą nikomu – powiedział poseł Richmond.

Według rzecznika do spraw europejskich w Fine Gael, ciągłe groźby powołania się na Artykuł 16 nikomu nie pomagają, a wprowadzają wyłącznie niepewność i chaos negocjacyjny.

Poseł z Dublin Rathdown Neale Richmond wezwał wszystkie strony do skupienia się na nadchodzących rozmowach, zamiast przewodzenia bezsensownymi groźbami.

Neale Richmond stwierdził:

– Nowy rok i nowy brytyjski negocjator ds. Brexitu dają wszystkim szansę na zresetowanie poprzedniej dyskusji i skupienie się na tym, aby Protokół działał dla wszystkich w Irlandii Północnej. Decyzja brytyjskiej minister spraw zagranicznych i zapowiedź jej pierwszego spotkania z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Marošem Šefčovičem, podkreślając jej gotowość do powołania się na Artykuł 16, co miało miejsce w brytyjskiej prasie, nie pomaga nikomu. W ciągu ostatniego roku Komisja Europejska była aktywna i pozytywnie nastawiona w swoim podejściu do rozwiązywania wszelkich problemów, dostrzeganych lub faktycznych, związanych z Protokołem.  Pakiet środków ogłoszonych przez Komisję, po dogłębnym zaangażowaniu na terenie w Irlandii Północnej, był praktyczny i hojny. Ostatecznie Protokół jest czymś, co rząd brytyjski wynegocjował, ratyfikował i prowadził kampanię podczas wyborów powszechnych; nie jest obcą konstrukcją ani poręczną rozrywką, której można nadużywać dla krajowych korzyści politycznych. Teraz pojawiło się okno, w którym można uregulować wdrożenie Protokołu Irlandzkiego. Ciągłe groźby powołania się na Artykuł 16 lub wręcz upadku Stormont, nikomu nie pomagają. Czas skupić się na nadchodzących rozmowach, zamiast dzielić bezsensownymi groźbami.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nie będzie publikac
Minister musi szanow
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська