UE uruchomi wszelkie narzędzia

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maros Sefcovic poinformował irlandzki rząd, o działaniach, jakie podejmowane są i będą w zakresie rozmów z Wielką Brytanią.

Jak zapowiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maros Sefcovic, Unia, nie cofnie się przed użyciem wszelkich dostępnych jej środków, by działać w obronie umowy międzynarodowej, a jednocześnie chronić swój jednolity rynek. Sefcovic ostrzegł również Wielką Brytanię, że jej obecne plany, mogą wpłynąć na całą politykę UE wobec Królestwa, a i zapowiedział „poważne konsekwencje” w przypadku uruchomienia Artykułu 16.

Maros Sefcovic jest zdania, iż sprawy, nie zaszły na tyle daleko, by nie można było ich załatwić na drodze spokojnych negocjacji, a straszenie użyciem rozwiązań ostatecznych, powinno się zakończyć.

Jak dodał wiceprzewodniczący KE, Unia Europejska, rozważy użycie dostępnych jej narzędzi, by przeciwdziałać naciskom, ale i odsunąć wizję użycia Artykułu 16., co może na wiele lat popsuć stosunki Unii Europejskiej z Wielką Brytanią.

Ważne jest też, iż Londyn, powinien odejść od prób zawieszenia obowiązywania Protokołu Irlandzkiego, bo jest to jeden z mechanizmów chroniących pokój na wyspie, jest dokumentem wspierającym porozumienie wielkopiątkowe, a jednocześnie gwarantuje unikanie twardej granicy na irlandzkiej wyspie. Jeżeli natomiast Brytyjczycy odrzucą Protokół lub inne mechanizmy ochronne, w tym częściowo albo w całości umowę brexitową, „będzie to miało poważne konsekwencje”, zarówno dla regionu, jak i samej Wielkiej Brytanii.

Bruksela wyraziła też jasne stanowisko, w jakim chce zdążać kierunku, więc bardziej zależy jej na porozumieniu, niż stawianiu sprawy na ostrzu noża.

Maros Sefcovic podkreślił, że zauważalna była w ostatniej turze rozmów „zmiana tonu”, jaki stosowany był do tej pory przez stronę brytyjską, ale i zaostrzona została „retoryka oraz działania” brytyjskich negocjatorów. Wiceprzewodniczący Sefcovic wyraził też swoje zaniepokojenie wobec brytyjskiego rządu, który nie wykazuje już woli porozumienia i wydaje się, że dąży do twardych rozwiązań.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: