UE: Szczepić wszystkich bez wyjątków

Unia Europejska wzywa do zaostrzenia środków ochronnych i szczepienia wszystkich osób pełnoletnich.

Agencja Zdrowia Unii Europejskiej zaleciła, aby w trybie pilnym, wszystkie kraje członkowskie, podjęły kroki w celu zmniejszenia presji Covid-19.

Andrea Ammon, dyrektor ECDC poleciała również, żeby dawki przypominające, podawane były w najbliższych dwóch miesiącach wszystkim osobom, które ukończyły 18 rok życia. Pierwszeństwo, jak dodała szefowa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), powinny mieć w tym zakresie osoby powyżej 40 lat, a jednocześnie, powinno się zwiększyć w całym bloku unijnym wskaźniki pełnych zaszczepień. Do takiego działania Andrea Ammon wezwała głównie państwa, w których ilość osób zaszczepionych jest niska.

Wg ECDC, w pełni zaszczepionych jest obecnie w UE niecałe 70% mieszkańców bloku i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Lichtenstein, Islandia).

Dyrektor Ammon stwierdza:

– To pozostawia dużą lukę w szczepieniach, której nie można szybko zlikwidować i daje dużo miejsca na rozprzestrzenianie się wirusa. Musimy pilnie skoncentrować się na zamknięciu tej luki w odporności, zaoferować dawki przypominające wszystkim dorosłym i ponownie wprowadzić środki niefarmaceutyczne.

Informacja ECDC przedstawiona została, kiedy pojawiły się nowe scenariusze modelowania epidemiologicznego z uwzględnieniem wariantu Delta, a te pokazują, że największe zagrożenie zakażeniami i chorobą Covid-19, będzie w grudniu i styczniu.

Z najnowszych danych o zakażeniach w UE i EOG wiemy, że najgorsza sytuacja panuje obecnie na Węgrzech i kraj ten zgłosił 12 637 przypadków dziennych Covid-19. Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział też, że jego rząd, nie chce wprowadzać kolejnych blokad oraz wprowadzać dodatkowych ograniczeń. Wysokie wskaźniki zakażeń są również w Niemczech, a dzienna liczba przypadków wyniosła 66 884, co kazało części polityków zażądać od ustępującej Angeli Merkel, aby wprowadziła w kraju obowiązek szczepień. Kanclerz, która przygotowuje się do oddania władzy, powiedziała jednak, iż taki krok, wymagać będzie pełnej kontroli policyjnej, by obowiązek szczepień był realizowany i odrzuciła taką możliwość. Republika Czeska także zmaga się z masowymi zakażeniami i dzisiaj podano do wiadomości, że dzienne wskaźniki przekroczyły już 25 000. Ustępujący rząd Czech ma natomiast zamiar wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla wszystkich osób powyżej 60 roku życia i wprowadzić szczepienia dodatkowe dla niektórych grup społecznych oraz pracowniczych. Po raz pierwszy od kwietnia tego roku Polska zgłosiła rekordową ilość przypadków koronawirusa, które przekroczyły 25 000 zakażeń dziennych, a jak dodaje Ministerstwo Zdrowia RP, było ich dzisiaj 28 380, co nazwano rekordem czwartej fali pandemii.

W Irlandii pozostajemy w sferze domysłów i dywagacji, a dane o ilości zakażeń są płynne i wahają się od ponad 3 do ponad 5 tysięcy dziennie. Wydaje się jednak, że wkrótce i Zielona Wyspa doczeka się pewnych kroków w tym zakresie, bo już jutro, zbierze się w Dublinie Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego oraz inne ciała doradcze rządu, które opiniują sytuację epidemiologiczną w kraju, a na podstawie zaleceń ECDC, mogą iść w kierunku zaleceń o wprowadzeniu niemedycznych środków ochronnych, czyli w prostych słowach, dodatkowych ograniczeń. Zalecenie NPHET, służyć będzie natomiast Komitetowi Gabinetowemu ds. Covid-19, by wydał rekomendację rządowi, w kwestii dalszych działań.

Bogdan Feręc

Źr: AFP/Reuters/RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wizyta premiera RP w
Dr Dariusz Grabowski
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська