UE prowadzi niespójną politykę pandemiczną

W Unii Europejskiej pojawiły się głosy ekspertów ds. zdrowia, iż ta prowadzi „rozbieganą i niespójną politykę zdrowotną”, a problemy widoczne są głównie w zasadach określających blokadę antywirusową.

Wcześniej Unia Europejska poinformował, że w kwestii blokady i środków ochronnych, zdaje się na poszczególne państwa wchodzące w skład unijnego bloku, więc to one nakreślać będą zasady i obostrzenia, jakie wprowadzone zostaną w poszczególnych państwach. To jednak mówią eksperci, może prowadzić do pewnych problemów, gdyż część państw luzuje już teraz obostrzenia, a część nadal utrzymuje środki bezpieczeństwa na wysokim poziomie.

W wypowiedzi dla agencji Reuters, grupa złożona z europejskich sław medycyny skupionych przy stowarzyszeniach lekarzy podkreśliła, że to błędne założenie i część zasad powinna być sterowana odgórnie, więc te najpoważniejsze środki zaradcze, powinna wprowadzać Bruksela i to dla całej Unii Europejskiej.

Eksperci uznali też, iż bardzo ważne jest, aby uregulować w odpowiedni sposób sektor podróży i to zarówno ten usług lotniczych, jak i przewozów autokarowych oraz kolejowych. Po zniesieniu ograniczeń może dojść do sytuacji, że wszystko puszczone zostanie na tzw. żywioł, więc nie będzie gwarancji, że właśnie w samolotach, autobusach i pociągach, nie będzie dochodzić do ponownej transmisji wirusa Covid-19.

Pismo z apelem w tej sprawie, podpisane zostało przez ponad 40 profesorów i lekarzy z wyższymi stopniami naukowymi, a przesłano je do Komisji Europejskiej.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Polska-IE: Udostępnij...
Puby chcą otworzyć
Szkoły i uczelnie z
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish