UE proponuje częste badania starszych kierowców

Komisja Europejska sugeruje, że w unijnym bloku powinno dojść do zmiany zasad wobec kierujących pojazdami mechanicznymi, a ci powinni mieć obowiązek częstszego poddawania się badaniom lekarskim i znajomości przepisów o ruchu drogowym.

Co ważne, mówi się obecnie o osobach w jesieni życia, czyli powyżej 70 lat, a to oni mieliby przechodzić coroczną ocenę medyczną, ale też zdawać egzamin ze znajomości przepisów drogowych. Są też głosy, że nie jest to odpowiednie podejście, bo na tych zasadach wydawanie prawa jazdy powinno odbywać się dla wszystkich po 50 roku życia.

Osoby po pięćdziesiątce powinny przechodzić badania raz na 5 lat, a po ukończeniu 60 roku życia raz na 2,5 roku. Ma to dać pewność, że kierowcy zdolni są do prowadzenia samochodów, ale też, że znają przepisy.

Inaczej proponuje się podchodzić do osób, które w wymienionych przedziałach wiekowych dopuszczać się będą wykroczeń drogowych, bo w ich przypadkach, ponowny egzamin praktyczny powinien być obowiązkowy, a i powtórzony po roku od popełniania wykroczenia.

Jest też propozycja nieco łagodniejsza i mówi się, że 70-latkowie i osoby starsze, co pięć lat powinny być oceniani przez lekarzy i wydawana opinia, czy są zdolni do kierowania samochodami. W tej propozycji nie ma żadnych innych zastrzeżeń.

Sprawę skomentował dyrektor generalny organizacji Alone, a jest zdania, że to nieodpowiednie podejście, gdyż w pewien sposób stygmatyzuje osoby starsze.

Zapytano również premiera Leo Varadkara o jego zdanie w tej kwestii, a powiedział, że „nie ma ona sensu”.

Leo Varadkar:

– Myślę, że nie jest sensowne wyznaczanie ścisłego wieku granicznego, ale faktyczne ocenianie ludzi na podstawie ich zdolności poznawczych i fizycznych. Osłabienie dotyka ludzi znacznie później niż kiedyś. Widzę mnóstwo ludzi po 70. i 80. roku życia, którzy są tak samo bystrzy psychicznie i fizycznie, jak wiele osób po 40. i 50. roku życia. 

Dyrektor generalny Alone Sean Moynihan zgodził się ze zdaniem premiera Varadkara, dodając, że zdolność prowadzenia pojazdów nie powinna być uzależniona od wieku danej osoby. 

Sean Moynihan:

– Każdy z nas, gdyby ktoś miał powiedzieć, że można robić tylko rzeczy ze względu na swój wiek, byłby zły. Mam nadzieję, że odejdziemy od robienia rzeczy zależnych od wieku. 

Bogdan Feręc

Źr. NewsTalk

Image by Nick115 from Pixabay

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Premier Varadkar nie
Bruksela zagłodzi c