UE powinna nadać priorytet pewnym zaufanym firmom farmaceutycznym przy opracowywaniu szczepionek drugiej generacji

Poseł do Parlamentu Europejskiego z Fianna Fáil Billy Kelleher powiedział, że Komisja Europejska powinna skupić się na współpracy wyłącznie z niektórymi zaufanymi firmami farmaceutycznymi, takimi jak Pfizer-BioNTech i Moderna, przy opracowywaniu i zamawianiu szczepionek Covid 19 drugiej generacji.


Irlandzki europoseł skomentował to po tym, jak dyrektor generalny Pfizera powiedział, iż prawdopodobnie będzie potrzebny trzeci zastrzyk „przypominający” w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Billy Kelleher:

– Są dwa główne powody, dla których wysuwam tę sugestię. Przede wszystkim obie firmy, ale w szczególności Pfizer, wywiązały się ze swoich zobowiązań w zakresie dostaw. Firma Pfizer była otwarta i uczciwa w obliczu wyzwań, a co najważniejsze, gdy UE potrzebowała dodatkowych szczepionek, Pfizer przyszedł nam z pomocą. To powinno mieć znaczenie w mojej opinii. Po drugie i co najważniejsze, szczepionki typu mRNA spowodowały o wiele mniej obaw z punktu widzenia bezpieczeństwa. Chociaż nie powinniśmy całkowicie lekceważyć innych form produkcji szczepionek, teraz wiemy, na czym stoimy ze szczepionkami mRNA. Szczepionka Oxford-Astrazeneca od samego początku borykała się z problemami. Oczekuje się, że z 300 milionów dawek obiecanych UE w pierwszych sześciu miesiącach roku, dostarczonych zostanie tylko 100 milionów. UE musi współpracować z firmami, które wywiązują się ze swoich zobowiązań. Co ważne, teraz jest czas, aby rozpocząć współpracę ze wszystkimi zaufanymi firmami farmaceutycznymi w celu usunięcia potencjalnych wąskich gardeł w zakresie produkcji. UE już w tym zakresie wykonała dobrą robotę. Obecnie w UE jest 55 zakładów produkcyjnych. Potrzebujemy więcej, więc należy na to pozwolić. Komisja Europejska zastanawia się nad zapewnieniem 1,8 miliarda szczepionek drugiej generacji i moim zdaniem Pfizer powinien być preferowanym partnerem Unii. W zeszłym roku mieliśmy rację, pracując z wieloma różnymi producentami szczepionek, gdy stawaliśmy przed nieznanym. 12 miesięcy później wiemy, co działa i wiemy, kto będzie z nami skutecznie współpracował. Czas zacząć przygotowywać grunt pod kolejną część zakończenia pandemii na dobre.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: MEP Billy Kelleher

Polska-IE: Udostępnij
Łukasz Tygerski: Fo
Zator płucny przy C
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian