UE nie ma nadziei na szybkie rozwiązanie konfliktu

Przemawiając w Dublinie unijna komisarz  ds. usług i stabilności finansowych, rynków kapitałowych Mairead McGuinness powiedziała, że nie można obecnie stwierdzić, czy wojna na Ukrainie, zakończy się szybko.

Unia Europejska spodziewa się raczej, że konflikt będzie trwał dosyć długo i należy być przygotowanym na zawirowania z tego powodu, jak i na kolejne sankcje, jakie nakładane będą na Rosję.

Mairead McGuinness powiedziała:

– Na tym etapie nie zamierzam podawać żadnych szczegółów, ale tutaj nic nie jest nie do wykluczenia. Chcielibyśmy myśleć, że ta wojna nie będzie się przedłużać, ale obawiam się, że planujemy też wielką, bardzo długą bitwę. Jesteśmy wyczuleni na to, co może być wymagane, jeśli sytuacja będzie się dalej eskalować.

Komisarz McGuinness zaznaczyła, że nie niepokoi się specjalnie o lustrzany wpływ sankcji na Europę, przede wszystkim na sektor bankowy, jednak dodała, że jakiś wpływ będą one miały. Sankcje nałożone na Federację Rosyjską odbijać się będą głównie na łańcuchach dostaw, cenach detalicznych żywności, cenach energii oraz nawozów, ale Unia Europejska przygotowuje już pakiety wspierające i zmiany dotyczące zasad budżetowych, by złagodzić presję na firmy i budżety krajowe.

Mairead McGuinness stwierdziła:

– Chcemy uderzyć w Rosję. Nie chcemy uderzać w nasze własne sektory, naszych własnych obywateli. Ale prawdą jest również stwierdzenie, że wszyscy w Europie spotkają się z bólem i jest to ból, który warto znosić, ponieważ to, o co tutaj walczymy, to demokracja i wolność.

McGuinness mówiła też, że Europa, powinna znacznie przyspieszyć prace nad wprowadzeniem do pełnego użycia energii odnawialnej, aby uniezależnić się od dostaw gazu i ropy z Rosji. Komisarz odmówiła udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy irlandzkie firmy, powinny opuścić definitywnie Rosję.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandczyk pomaga op
Wolontariusz z Louth