UE jest zniecierpliwiona postępowaniem Irlandii

Część europosłów wykazuje już zniecierpliwienie i irytację wobec postępowania Irlandii, która do tej pory, nie zaproponowała kandydatur na stanowisko nowego unijnego komisarza ds. handlu.

Sprawa jest poważna, ponieważ wpływa na całą Unię Europejską, a skoro to Dublin naciskał, chociaż do takich działań się nie przyznaje, aby Hogan ustąpił, co ma związek z tzw. aferą „Golfgate”, to politykom na wyspie powinno zależeć, aby nowy, rekomendowany przez koalicję rządzącą przedstawiciel, objął stanowisko po Philu Hoganie.

Opieszałość działań już teraz jawnie jest krytykowana w Unii Europejskiej, bo wakujące stanowisko, jest jednym z kluczowych dla całej UE, a co ważne, przypada ono Irlandii, co podnosi jej status, jako członka całej wspólnoty.

Rząd jednak nie przejmuje się zbytnio tymi sygnałami, ponieważ uzyskał zapewnienie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, że ta, nie zmieni kolegium składu komisarzy, przynajmniej do chwili obsadzenia stanowiska komisarza ds. handlu. To jednak pokazuje, że Irlandia może utracić ten ważny w UE urząd, a stanie się tak, jeżeli koalicja i jej trzech dyrygentów, tak pokieruje sprawą, by rozwścieczyć unijne struktury.

Micheál Martin zapowiedział wcześniej, że kandydatury pojawią się do końca tego tygodnia, więc prawdopodobnie dzisiaj, ale pamiętajmy też, że terminem końcowym przedstawienia propozycji nazwisk, miał być wtorek 1 września.

*

Gdyby tak się stało, będzie to kolejna niezdarna decyzja i działanie tego rządu, a może doprowadzić do głębszej utraty zaufania wśród mieszkańców wyspy, którzy nawiasem mówiąc, nie są wcale zadowoleni ze swojego nowego gabinetu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/Reuters

Polska-IE: Udostępnij
Idziesz do pubu –
Zostań strażakiem
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian