UE chciała zablokować transporty szczepionek do Irlandii Północnej

Irlandia Północna i Republika Irlandii, zmusiły Unię Europejską do zmiany decyzji, kiedy ta zablokowała transport szczepionek Covid-19 na Północ wyspy.

Przez cały piątek toczyły się zakulisowe działania dyplomatyczne w kwestii decyzji władz unijnych, które powołując się na Protokół Irlandzki, uznały, że powinno się wprowadzić kontrolę towarów wchodzących na obszar Irlandii Północnej, co w konsekwencji, wstrzymałoby dostawy szczepionek dla Północy. Gwoli ścisłości należy dodać, że decyzja Brukseli, zabraniała przesyłania szczepionek wyprodukowanych na kontynencie do Irlandii Północnej, co w konsekwencji, wywołało chaos i uruchomiło działania polityków z wyspy.

Podstawą działań UE w tej kwestii stał się Artykuł 16. umowy o wystąpieniu z UE, a w tym widnieje zapis, iż każda ze stron, posiada prawo do wprowadzenia pełnej kontroli przepływu towarów, kiedy zaistnieją okoliczności nadzwyczajne.

Przez cały dzień trwały gorączkowe rozmowy na linii Belfast – Dublin – Bruksela – Londyn, a premier Micheál Martin, kilka razy rozmawiał telefonicznie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Martin tłumaczył, iż poprzez uruchomienie Artykułu 16, szczepionki zostaną zatrzymane na granicy i nie dotrą z terenu Unii Europejskiej do Irlandii Północnej. Irlandzki premier dodał, że nie otrzymał z Brukseli żadnego wcześniejszego ostrzeżenia, ani informacji, iż Unia Europejska może wstrzymać transport szczepionek wyprodukowanych na kontynencie do Irlandii Północnej, co jak podkreślił, jest działaniem, nie na miejscu. Martin dodał, też, iż „ktoś w Brukseli, nie rozumie politycznych implikacji, jakie mogłoby wywołać wprowadzenie takiej decyzji w życie”.

W podobnych słowach do Ursuli von der Leyen zwróciła się premier północnoirlandzkiego rządu Arlene Foster, która dodała, że ​​decyzja UE jest „niesamowitym aktem wrogości”. Foster zwróciła się również do premiera Wielkiej Brytanii o interwencję w tej sprawie.

Źródła w Brukseli w piątek wieczorem podały, iż decyzja Komisji Europejskiej i powoływanie się na Artykuł 16, jest w tym przypadku „przeoczeniem i gdzieś w procesie popełniono błąd”. Dodano jednocześnie, że szczepionki, docierać będą z kontynentu do Irlandii Północnej bez żadnych przeszkód. Jednocześnie KE wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że szczepionki przeciwko Covid-19, wyłączone zostają spod przepisów Artykułu 16 i bez żadnych ograniczeń trafiać będą do Irlandii Północnej. W komunikacie mówi się również, że kontrola przepływu szczepionek, miała być spowodowana „obecnym brakiem przejrzystości eksportu szczepionek”, poza obszar UE. Komisja Europejska dodała też, że dopilnuje, aby Protokół Irlandzki, nie został naruszony i nie uruchomi klauzuli ochronnej dla swojego rynku wewnętrznego.

Ostateczna wersja dokumentu i decyzja w tej sprawie pojawi się dzisiaj.

Decyzję władz w Brukseli, ostro krytykowali politycy z Republiki oraz Irlandii Północnej, a najgłośniej słyszany był i jest głos Sinn Féin, które reprezentuje interesy mieszkańców całej wyspy.

Bogdan Feręc

Źr: AFP/Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Poland among five EU
Taoiseach nie pokona
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian