UE chce zmniejszyć limity wwozu papierosów i alkoholu

Już wkrótce, przywiezienie tańszego alkoholu i papierosów z zagranicy, może stać się historią, ponieważ UE, zaczęła analizować możliwość zmiany przepisów.

Wg unijnych źródeł, wiele osób, zaopatruje się w tańszy alkohol i papierosy poza granicami państwa zamieszkania, bo jest to bardziej opłacalne ze względu na obciążenie podatkiem akcyzowym. Tak dzieje się m.in. w przypadku Irlandii, która ma obecnie jedne z najwyższych podatków na wyroby tytoniowe i alkohol. Oczywiście nie jest to wyłącznie domeną Irlandii, bo tak samo dzieje się w przypadku kilku państw na kontynencie, ale Unia Europejska, chce tego właściwie zakazać. Nie zrobi tego oficjalnie, ale poprzez wprowadzenie pewnych zmian w przepisach akcyzowych, a to z kolei, wyrówna ceny do poziomów w kraju pochodzenia.

UE rozpoczęła właśnie konsultacje w tej sprawie, a proponuje, aby wczasowicze i inni podróżni, wracający do swoich państw, płacili przy zakupie papierosów i alkoholu, dokładnie taki sam podatek akcyzowy, jak w miejscu zamieszkania. W konsekwencji przewóz alkoholu i papierosów z zagranicy, stanie się nieopłacalny.

To nie wszystko, w czym unijne tuzy polityki podatkowej zaczęły maczać swoje palce, bo proponuje się również, aby znacznie obniżyć limity przewozu alkoholu i papierosów na własny użytek, z jakich obecnie można korzystać w ramach Unii Europejskiej.

W wyjaśnieniu Komisja Europejska uznała, że obecne przepisy, źle wpływają na dochody podatkowe z zagranicznego zakupu alkoholu i papierosów, pozostawiając rządy krajowe, bez części wpływów akcyzowych, a te przeznaczane są na ochronę zdrowia publicznego.

Komisja Europejska:

–  Zarówno w przypadku alkoholu, jak i wyrobów tytoniowych nadużywanie przepisów dotyczących zakupów transgranicznych przez osoby prywatne jest źródłem niepokoju w kilku krajach UE ze względu na utratę dochodów i negatywny wpływ na skuteczność krajowej polityki w zakresie zdrowia publicznego. Takie praktyki powinny być ograniczone.

Jeżeli przepisy wejdą w życie, kto straci? Z całą pewnością mieszkańcy Irlandii, bo ci, wiele alkoholu i papierosów, przywozili z zagranicy, gdzie jest on, po prostu dużo tańszy, jak ma to miejsce w porównaniu do Wielkiej Brytanii. Również Polacy korzystali z tego prawa i wracając z ojczyzny na wyspę, kupowali „dozwolone” ilości tańszych papierosów oraz alkoholu w strefach wolnocłowych, by chętnie raczyć się z przyjaciółmi tymiż wyrobami, a i wspierać potrzebujących.

Bogdan Feręc

Źr: AFP

Polska-IE: Udostępnij
Dr Holohan wyklucza
Rząd chce kupić wi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian