UE chce negocjacji z nowym premierem UK. Unia Europejska, czy Angela Merkel?

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt i jednocześnie jeden z wyższych członków Partii Konserwatywnej powiedział, że Angela Merkel stwierdziła, iż Unia Europejska chce negocjować umowę wyjściową z nowym premierem Królestwa.

Z słów Hunta wynika, że UE ma przyjrzeć się możliwości zaproponowania innych rozwiązań w sprawie Brexitu, ale jak wiemy, główny problem stanowi granica z Republiką Irlandii, więc może to stwarzać zagrożenie dla naszego rynku importowo-eksportowego.

Tę informację można traktować w dwojaki sposób, bo zarówno pokazuje ona elastyczne podejście do problemu opuszczenia UE przez Brytyjczyków, ale jednocześnie obnaża unijną słabość i brak jednolitego stanowiska. Do niedawna Bruksela twierdziła, że „Irlandia ponad wszystko”, więc ochrona jej rynku i granicy, jako kraju unijnego, a teraz Angela Merkel wychodzi przed brukselski szereg i zapowiada możliwą zmianę stanowiska całej Unii Europejskiej.

Kandydat do urzędu premiera Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt, nie jest może przeciwnikiem wdrożenia w życie pomysłu Angeli Merkel, ale powiedział, że umowa została już wynegocjowana i może należałoby podjąć kolejną próbę przeforsowania jej w Westminsterze. Hunt patrzy realnie na sprawę Brexitu, bo dodaje, że każda umowa z Unią Europejską, jaka dotyczyć będzie spraw opuszczenia unijnego bloku, wymagać będzie zgody parlamentu, a to zarówno teraz, jak i w przyszłości może nastręczać wielu problemów.

Konsensus jest możliwy, ale bardziej na linii Downing Street – Bruksela, niż ten Westminster – Bruksela, więc w rządzie powinny znaleźć się odpowiednie osoby, a i zgromadzić wokół siebie odpowiednio dużą liczbę zwolenników, którzy zapewnią sukces w parlamentarnym głosowaniu, mówił w stacji BBC Hunt.

Wydaje się jednak, że nawet w optymistycznej wersji, czyli po wyborze Hunta na stanowisko szefa konserwatystów, a i jego desygnowaniu na premiera, porozumienie w Westminsterze, a co za tym idzie przyjęcie wynegocjowanej już umowy, graniczyć będzie z cudem.

O ile tak się stanie, czyli to właśnie Jeremy Hunt obejmie fotel na Downing Street, a nie uda mu się przeforsować przyjęcia dokumentu lub wynegocjować innych warunków wyjścia, Wielką Brytanię czeka brexitowy chaos albo kolejne przesunięcie terminu wyjścia z UE i wcześniejsze wybory parlamentarne.

Termin wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zaplanowano na 31 października, więc czasu na decyzje jest coraz mniej, chyba że, Wielka Brytania chce pozostać wiecznym wychodzącym, a ten moment nastąpi w nieokreślonej przyszłości.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters/BBC

Podziel się:

Czy jest nadzieja na
Zaostrza się konfli
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn