Uderzenie przyszło nieoczekiwanie

Minister sprawiedliwości Helen McEntee wcześniej informowała, że jej resort, przygotowuje zmiany w prawie, które pozwolą na działanie pubów i klubów nocnych, znacznie dłużej, niż było to przed pandemią.

Nadzieja, jaka wlana została w serca właścicieli tych miejsc i rozgrzała ich umysły, szybko została ostudzona. Właściciele klubów nocnych uznali, że skoro Departament Sprawiedliwości chce przedłużyć nocne godziny ich funkcjonowania, to niechaj otwarte będą do 6 rano. Pomysłowi przyklasnął sektor pubów, chociaż nie wyznaczył konkretnej godziny, do której miałyby one być czynne.

Tu jednak zareagowała minister McEntee, a stwierdziła, że nie tak szybko, bo po pierwsze, nie jest wcale pewne, iż puby i kluby nocne, otrzymają prawo do uruchomiania w tym roku, a i same przepisy zmieniają wiele, więc potrzeba kroków legislacyjnych.

Wg minister McEntee, zaproponowane przez jej resort zmiany, obejmują reformę ponad 200 punktów w ustawach, jakie regulują obecne zasady prowadzenia działalności w tym zakresie, a to z kolei, wymaga ingerencji w przynajmniej kilka aktów prawnych. Jak natomiast wiadomo, powiedziała następnie Helen McEntee, takie działanie, obwarowane jest wieloma zasadami, a ścieżka legislacyjna, jest całkiem długa. Od pomysłu, jaki powstał w tej sprawie, poprzez prace nad nowymi ustawami, by te, w formie propozycji, trafiły pod obrady rządu. Kiedy gabinet przyjmie nowelizację ustaw, przesłane zostaną do irlandzkich dwóch izb parlamentu, a debatować nad nimi będą posłowie i senatorowie. O ile Dáil i Seanad wyraża swoją aprobatę, zagłosują za ustawą, podpisać musi ją prezydent.

Co ważne, to nie koniec całej drogi, bo przepisy, nie mogą być wprowadzone z dnia na dzień, czyli i vacatio legis, jak i implementacja nowych zasad oraz ich wdrożenie.

Tym samym, wcześniejsza wypowiedź minister McEntee, która sprawiła wiele radości właścicielom pubów i klubów, wkrótce po jej ogłoszeniu, została stonowana, o ile minister sprawiedliwości, nie wylała kubła zimnej wody na głowy obu branż.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Pan planu szczepień
HAP nie może być w
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian