Uczniowie wrócą do szkół po Wielkanocy – albo nie

Minister edukacji Norma Foley zapewniła, że pomimo wzrostu zakażeń koronawirusem w szkołach, uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej po wielkanocnej przerwie.

Wolą rządu jest, mówiła na spotkaniu z posłami i senatorami minister Foley, aby po świątecznej przerwie, uczniowie ponownie wrócili do klas, więc podjęli naukę w obecnej formie. Wg minister, wielkanocna pauza, będzie też powodować obniżenie ilości zakażeń w szkołach, przerywając łańcuch infekcji, a te, jak podkreśliła, nie do końca są dziełem uczniów. Ustabilizowanie sytuacji jest potrzebne, kontynuowała szefowa resortu zdrowia, ponieważ transmisje wirusa w szkołach są ruchome, chociaż z tendencją spadkową.

Co może zastanawiać, część gabinetu, nie jest przekonana i chce, aby przerwę świąteczną w szkołach wydłużyć, by to źródło zakażeń wirusem wyeliminować, ale są też ministrowie, którzy mówią o normalnym powrocie uczniów do nauki.

Źródła rządowe podają, iż gabinet spodziewa się, że uczniowie po świętach wrócą do klas, ale inne ze źródeł twierdzi, że to się jeszcze okaże, chociaż rząd, nie ma planów ponownego zamykania placówek edukacyjnych.

Na spotkaniu Komisji Edukacji Oireachtas minister Foley powiedziała, że powodem wzrostu zakażeń w szkołach, jest rosnąca ilość infekcji w społeczeństwie, a częściej dochodzi do przekazywania sobie wirusa przez rodziców, niż przez samych uczniów. Tym samym to rodzice przywożący dzieci do szkół i odbierający uczniów po zajęciach, nie stosują się do wszystkich zaleceń, jakie wydano w tym zakresie, więc nie czekają na swoje pociechy w samochodach, a prowadzą ożywione dyskusje w grupach, bardzo często bez zachowania od siebie odpowiedniego odstępu, co potwierdza personel szkolny.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas/Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Police fining Poles
Irlandzka blokada do
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian