Uczniowie wracają dziś do szkół

Nie wszyscy, bo ci z potrzebami specjalnymi i tylko w szkołach ogólnych, ponieważ szkoły specjalne, wypełnią się uczniami dopiero od przyszłego poniedziałku.

Tak dziać się będzie w przypadku szkół podstawowych i średnich, co jest zgodne z planem stopniowego powrotu uczniów do szkół i zapowiedzią minister edukacji Normy Foley. Część szkół specjalnych działała od 11 lutego, ale pracowały w mocno ograniczonym zakresie i w klasach znajdowało się od kilku do maksymalnie kilkunastu uczniów. Kiedy szkoły specjalne zostaną ponownie otwarte, uczniowie uczęszczać do nich będą 5 dni w tygodniu, zgodnie z harmonogramem zajęć, jaki przygotowany został dla poszczególnych klas.

W przyszły poniedziałek otwarte zostaną także szkoły dla uczniów kończących edukację, jak również dla młodszych i starszych dzieci oraz klas pierwszych i drugich na poziomie podstawowym. Pozostali uczniowie szkół podstawowych powrócą w ciągu następnych tygodni. Nie jest jednak jasne, kiedy wrócą do nauki stacjonarnej pozostali uczniowie stopnia drugiego, bo wielu może czekać na to aż do świąt wielkanocnych.

Resort edukacji podkreślił w swojej informacji, że rezygnuje z zalecenia, które mówi, aby pomieszczenia w szkołach, głównie tam, gdzie przebywa większa ilość osób, były intensywnie wentylowane. To nie będzie stosowane w irlandzkich szkołach, chociaż klasy będą przewietrzane, ale podczas nieobecności w nich uczniów. Tym samym, jak zaznacza źródło z Departamentu Edukacji, ani dzieci, ani nauczyciele, nie będą musieli przebywać w klasach w kurtach lub płaszczach, chociaż intensywną wentylację takich pomieszczeń zaleca Światowa Organizacja Zdrowia.

Warunki edukacji w szkołach, dostosowane zostały jednak do klimatu, jaki panuje w Irlandii, więc ograniczony zostanie poziom przewietrzania klas, aby zabezpieczyć uczniów przed innymi infekcjami.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Education

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian