Uczniowie wracają do szkół

Dzisiaj 340 000 uczniów wróci do nauki stacjonarnej i stanie się to pierwszy raz od świąt Bożego Narodzenia, a minister edukacji Norma Foley ma nadzieję, że nie trzeba będzie ponownie zamykać szkół.

W szkołach pojawią się więc uczniowie podstawówek z klas młodszych oraz maturzyści, a kolejne grupy muszą na taki powrót poczekać do 15 marca. Tu jednak minister Foley posłużyła się pewnym zastrzeżeniem, gdyż stwierdziła, że powrót reszty uczniów do szkół, uzależniony będzie od ilości zakażeń, a dyrektorzy placówek, zobowiązani zostali do ścisłego monitorowania sytuacji.

W szkołach wprowadzono też nowe protokoły bezpieczeństwa zdrowotnego, więc główny nacisk kłaść się będzie na dystans społeczny, ale i ochronę uczniów oraz personelu szkolnego. W szkołach mogą być prowadzone wyrywkowe kontrole temperatury, a każde podejrzenie infekcji, zgłaszane będzie władzom medycznym oraz Departamentowi Edukacji. Niezależnie od tego, dyrektorzy szkół, nabyli prawo do odwoływania zajęć, o ile w kierowanej przez nich placówce, pojawi się podejrzenie lub potwierdzony przypadek koronawirusa.

Rodzice, którzy już zostali poinformowani o nowych zasadach, z taką wiadomością spotkają się również przy wejściach do szkół, a i prosi się ich, aby poinformowali dzieci, jak mają się zachowywać, aby chronić siebie i osoby z najbliższego otoczenia.

W tej sprawie wypowiedział się również premier Micheál Martin, który zaznaczył, że rodzice, którzy przywozić i odbierać będą swoje pociechy ze szkół, powinni być świadomi, iż nadal obowiązuje dystans społeczny i należy unikać bliskich kontaktów z innymi rodzicami.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Garda obawia się Dn
Revenue szuka potwie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian