Uczniowie i uczennice pielęgniarstwa muszą otrzymywać zapłatę za ich trud

Brak wynagrodzenia dla uczniów pielęgniarstwa i położnych jest haniebny – ustawa Partii Pracy wprowadzona pod obrady Seanad.

Senator pracy i rzecznik ds. szkolnictwa wyższego i dalszego Annie Hoey, zapewniła wprowadzenie do Seanad Eireann ustawy Student Nurses (Pay) Bill 2020. Ustawa ma na celu płacenie studentom pielęgniarstwa i położnictwa takiej samej stawki – jak asystentom opieki zdrowotnej za godziny przepracowane podczas praktyki.

Senator Hoey stwierdziła:

– Studenci pielęgniarstwa i położnictwa są wykorzystywane, a problem pogłębia fakt, że irlandzki rząd odmówił im zapłaty nawet podczas globalnej pandemii. Mówiłem to już wcześniej, ale trzeba to powtórzyć, bualadh bos (długie oklaski), nie wystarczą. Nasze przyszłe pielęgniarki i położne pracują nad zimną twarzą tej pandemii, na oddziałach COVID, opiekując się wrażliwymi pacjentami. Co więcej, zrobili to wszystko, wiedząc, że przebywanie na tych oddziałach znacznie przekracza średnie ryzyko zachorowania na COVID. Nawet teraz kiedy ich staże zostały zawieszone, wielu z nich wróciło do szpitali, pracując jako asystenci opieki zdrowotnej. Tak więc, gdy zaoferowano im możliwość pozostania w domu lub znalezienia pracy w innym miejscu, wielu wróciło do szpitali, co jest niezwykle godne podziwu. Ale nie tylko podczas COVID-u studentki pielęgniarstwa odegrały swoją rolę. Przez lata były istotną częścią systemu opieki zdrowotnej. Nie powinno nam było dojść do tego punktu w globalnym kryzysie zdrowotnym, aby docenić ich wkład, ale odmowa zrobienia tego teraz byłaby haniebna. Program HSE w celu wypłaty wynagrodzeń wielu studentom asystentów służby zdrowia był stosowany na początku pandemii w marcu 2020 r., ale już nie działa. Dowodzi to, że rząd może zdecydować o uznaniu studentów pielęgniarek, jeśli sobie tego życzą. Mój projekt będzie przedmiotem debaty w Seanad w najbliższy piątek.


Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Polska-IE: Udostępnij
Ustawa „antylichwi
Czy tak wkrótce bę
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian