Uciekają z tonącego okrętu

Dołująca w sondażach partia premiera Micheála Martina zaczyna mieć coraz większe problemy wewnętrzne, a część posłów chce wykorzystać moment, by opuścić szeregi ugrupowania.

O wewnętrznych napięciach w Fianna Fáil wiemy od przynajmniej kilku miesięcy, a te ujawniały się stopniowo, jednak teraz, część posłów mówi z rozbrajającą szczerością, że ugrupowanie zaczyna się „sypać”. Grupa posłów Fianny jest przekonana, że tylko działania zapewniające osobom dotkniętym problemami tego kraju, mogą odwrócić proces rozkładu partii, a ich zatrzymać w jej łonie.

Kilku posłów „FF” wykorzystało obecny skandal związany z miką, a ściśle rzecz ujmując ze zwiększoną ilością tego minerału w bloczkach, które użyte zostały do budowy domów, co powoduje osłabienie ich wytrzymałości, a w konsekwencji prowadzi do pękania konstrukcji wielu budynków. Posłowie zapowiedzieli, że o ile gabinet pod kierownictwem Fianna Fáil nie zaproponuje osobom dotkniętym skandalem odszkodowań w 100 procentach pokrywających koszt budowy domu lub remontu, to na znak protestu, odejdą z ugrupowania lub nie będą kandydować podczas kolejnych wyborów.

Deklarację taką złożył poseł „FF” Marc MacSharry oraz Dara Calleary, ale pamiętać należy, że to tylko osoby, które obecnie jawnie ogłosiły swoją decyzję, a są wewnętrzną opozycją dla lidera partii Micheála Martina.

Posłowie zapowiedzieli jednocześnie, że odszkodowania, powinny być zaproponowane osobom, które również wcześniej zetknęły się z problemem miki, co miało miejsce kilka lat temu, a dotyczyło głównie hrabstwa Dublin i Leinster. Aktualnie odszkodowania powinny przysługiwać osobom z hrabstw Mayo, Donegal, Sligo i Clare, co pociągnie za sobą ogromne koszty odszkodowawcze, a nie można wykluczyć, że i mieszkańcy innych rejonów kraju, zgłaszać będą taki problem, więc i oni zażądają zadośćuczynienia.

Poseł Dara Calleary powiedział, że należy „opiekować się ludźmi”, co w miało wydźwięk, który nakreślić miał działania gabinetu i ugrupowania Fianna Fáil w tej sprawie.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

Polska-IE: Udostępnij
7 zgłoszeń o zakrz
The Weekly Digest
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian