Ubóstwo dochodowe jest, a jakoby go nie było

Wicepremier neguje częściowo raport o ubóstwie dochodowym w kraju, a i ma odmienne zdanie, niż Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych (ESRI).

Think tank ESRI przeprowadził szereg analiz, a z tych wyłonił się obraz kilku ostatnich dekad, charakteryzujących się nierównością dochodów w Irlandii. ESRI przyznaje, że pewne nierówności zostały lekko zniwelowane, ale nie można mówić, by sytuacja w kraju była idealna, chociaż „Republika wydaje się jednym z nielicznych krajów rozwiniętych, które uniknęły wzrostu nierówności dochodów w ciągu ostatnich trzech dekad”.

To jednak nie zmienia faktu, iż pomimo braku wzrostu nierówności, te nadal pozostają, a świat polityki, próbuje czarować rzeczywistość.

Liderem pięknych słów o zasypywaniu rowów i przepaści nierówności w dochodach jest szef Fine Gael i wicepremier w jednej osobie Leo Varadkar, który powiedział:

– Wypełniliśmy lukę między bogatymi i biednymi. Zlikwidowaliśmy tę lukę – między bogatymi i biednymi w następstwie kolejnych rządów i niezmiennie wysoką częstość występowania ubóstwa dochodowego wśród określonych grup.

Niestety, słowa wicepremiera, trochę mijają się z danymi ESRI, gdyż Instytut twierdzi, że „częstotliwość występowania ubóstwa dochodowego, jest na poziomie niezmiennie wysokim”. Pewne grupy społeczne w kraju, wciąż doświadczają ubożenia dochodowego i deprywacji materialnej, a są to głównie samotni rodzice i gospodarstwa domowe, z przynajmniej jedną osobą bez pracy.

*

Ach ten Leo, tak ładnie potrafi powiedzieć, że jest inaczej, niż jest w rzeczywistości.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Służby socjalne ak
Rada Praw Człowieka
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian