Ubezpieczyciele winni są rosnących kosztów ubezpieczeń

The Alliance for Insurance Reform uznała, iż to poprzez brak odpowiednich działań firm ubezpieczeniowych w kraju, koszty ubezpieczeń rosną.

Ubezpieczyciele wg raportu Alliance for Insurance Reform mają „tolerować oszustwa”, jak się wyrażono, a koszty wynikające z tego tytułu, przenoszone są na klientów. Uznano również, iż firmy ubezpieczeniowe, nie robią wystarczająco dużo, by ukrócić proceder wyłudzania odszkodowań, co w konsekwencji podnosi koszty prowadzonej przez nich działalności, a te, przekładają się na rosnące koszty ubezpieczeń w kraju.

Z zebranych materiałów wynika, co powiedział dyrektor Alliance Peter Boland, że ubezpieczyciele, większość z nich, wypłaca odszkodowania, nawet te, które już wstępnie można uznać za podejrzane. Najczęściej są to szkody komunikacyjne i w zakresie obrażeń ciała, a następnie statystyki wypłat odszkodowań, służą do uzasadnienia podwyżek, jakie stosowane są wobec klientów ubezpieczalni.

Wg przedstawiciela Sinn Féin, branża ubezpieczeniowa w kraju, „wyolbrzymia skalę fałszywych roszczeń”, a robi to, by móc pobierać coraz wyższe opłaty, co z kolei prowadzi do bogacenia się tych firm, kosztem uczciwych ubezpieczonych. Jak powiedział Pearse Doherty w tym roku tylko 48 przypadków nadużyć i prób wyłudzenia odszkodowania zgłoszone zostały organom ścigania, a w roku ubiegłym były to 63 sprawy, więc już tylko to pokazuje, że firmy ubezpieczeniowe, naciągają fakty, a przynajmniej prowadzą politykę, która ma zaciemnić obraz rzeczywisty. Wg rzecznika ds. finansów z Sinn Féin, gdyby było tak, jak mówi branża ubezpieczeniowa, więc wyłudzenia odszkodowań stanowiły ogrom spraw, to Garda, zasypana zostałaby wnioskami o ściganie przestępców.

Alliance for Insurance Reform dodaje do tej sprawy, iż 74 proc. wszystkich roszczeń z tytułu obrażeń ciała, rozstrzygana jest na drodze ubezpieczyciel – prawnik osoby poszkodowanej, a tylko niewielka część trafia przed oblicze Temidy. Gdyby te zależności odwrócić, sytuacja pod względem wypłat odszkodowań, mogłaby wyglądać zgoła inaczej.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nowa ustawa uderzy w
Ankietowani wciąż