Ubezpieczyciele rzekomo ustalali ceny. Tracić mieli ich klienci

Komisja Ochrony Konkurencji i Konsumentów (CCPC) stwierdziła, że ​​AIG, Allianz, Axa, Aviva, FBD, wraz z Brokers Ireland i AA Ireland, zaangażowały się jakoby we współpracę o znamionach antykonkurencji.

Spawa, dotyczy 21 miesięcy w latach 2015 i 2016, a organ nadzorczy, który dokonał wstępnych ustaleń, twierdzi, że są przesłanki, aby dojść do takich wniosków. Nie można jeszcze mówić, iż istniała zmowa cenowa, bo to jest obecnie przedmiotem śledztwa, ale skoro mówi się już o antykonkurencyjnej współpracy, do takich wniosków jest raczej blisko. Jak mówi się w CCPC, współpraca mogła odbić się niekorzystnie na klientach ubezpieczycieli, a dotyczyć podnoszenia składek na ubezpieczenia komunikacyjne.

Z opinią nie zgadzają się ubezpieczyciele i twierdzą, że ustalenia są trochę naciągane, skoro pojawiają się dopiero po czterech latach, a i są podejrzeniami, na które jeszcze nikt nie przedstawił twardych dowodów, a same ustalenia, tymczasowe.

Wg Komisji Ochrony Konkurencji i Konsumentów ubezpieczyciele poprzez wczesne sygnalizowanie swoim klientom zamiaru podniesienia składek ubezpieczeń, dawali także znak konkurencji, że i ona może pozwolić sobie na podniesienie cen, więc ma to być podstawą do twierdzeń regulatora rynku ubezpieczeń. CCPC uważa, że zebrany został potężny materiał w tej sprawie, a ten daje podstawy, by wstępnie uważać, iż do „sygnalizacji cen i działań dochodziło”, co jest sprzeczne z prawem.

Ubezpieczyciele, którzy zostali wymienieni w raporcie CCPC, całkowicie odrzucili te twierdzenia, a są zdania, iż ustalenia są rozczarowujące i nie poprzestaną w wysiłkach, aby oczyścić się z zarzutów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Ulster Bank może wy
Nie tylko Dublin str
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian