Ubezpieczyciele nie będą karać stałych klientów

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Już jutro, czyli 1 lipca wchodzą w życie nowe zasady dotyczące wszystkich firm ubezpieczeniowych, co oznacza, że ubezpieczyciele doczekali się zakazu nakładania wyższych opłat na stałych klientów.

Zakaz dotyczy różnicowania cen za ubezpieczenia, więc nakładania wyższych opłat na stałych klientów, ale nie blokuje uzyskania zniżek dla osób, które podpiszą nowe umowy. Pierwotnie przepisy opublikowane zostały w marcu tego roku, a już wtedy Bank Centralny Irlandii twierdził, że wprowadzi to równe zasady traktowania wszystkich klientów u ubezpieczycieli komunikacyjnych i mieszkaniowych.

Ubezpieczyciele nie będą mogli stosować również swoich dziwacznych kryteriów oceny klienta, więc algorytmów, które zazwyczaj podnosiły stawki ubezpieczeń dla klientów stałych, a przyznawały większe ulgi tym, którzy dołączali do ubezpieczyciela. Szczególny wpływ praktyki te miały na osoby starsze, ale i z długim stażem u ubezpieczyciela, co wg Banku Centralnego, nie miało nic wspólnego z prawidłowym funkcjonowaniem rynku ubezpieczeń.

W związku z nowelizacją ustawy o Banku Centralnym sekcja 48 ust. 1 o nadzorze i egzekwowaniu oraz wymogach ubezpieczeń od 1 lipca tego roku ubezpieczyciele nie będą mogli stosować wyższych stawek ubezpieczeń dla stałych klientów, a dotyczy to zarówno samych firm ubezpieczeniowych, jak i brokerów. Od tego dnia ubezpieczyciele nie będą mogli pobierać od odnawiających się umów składki, która byłaby wyższa, niż pobieraliby ją od konsumenta odnawiającego ich polisę w pierwszym roku. Ubezpieczyciele i brokerzy zobowiązani będą do przeprowadzania corocznych przeglądów polityk i procesów ustalania cen ubezpieczeń komunikacyjnych oraz mieszkaniowych w celu zapewnienia uczciwych praktyk.

W nowych przepisach zmienia się również sposób informowania klientów, bo przed automatycznym odnowieniem polisy, klient w odpowiednim czasie będzie musiał być o tym powiadomiony i będzie miał prawo do odstąpienia od umowy.

Promotorem takich rozwiązań, a proponowanych już w ubiegłym roku było Sinn Féin i poseł Pearse Doherty, który ujawnił, iż firmy ubezpieczeniowe stosują podwójne standardy wobec swoich klientów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!