Ubezpieczenia ponownie będą droższe?

Tak może się stać, jeżeli pomysł Departamentu Finansów i Banku Centralnego Irlandii zostanie wprowadzony w życie.

Oba ciała zaproponowały, aby firmy ubezpieczeniowe, stworzyły specjalny fundusz ratunkowy, co w sytuacjach kryzysowych, ratować będzie samych ubezpieczycieli, a jednocześnie stanie się dodatkowym funduszem gwarancyjnym.

Pomysł sam w sobie dobry, bo wprowadzi większe bezpieczeństwo dla firm zajmujących się wszelkimi ubezpieczeniami, od komunikacyjnych przez mieszkaniowe do zdrowotnych, ale pojawiają się opnie, że będzie to wyłącznie podnosiło koszt wykupienia polisy.

Zaniepokojone pomysłem są stowarzyszenia konsumenckie, ale też Sojusz na Rzecz Reform Ubezpieczeń, a także sami konsumenci, którzy twierdzą, że koszt stworzenia takiego funduszu, poniosą klienci firm ubezpieczeniowych. Sojusz dodaje, że w kraju, jest już siedem różnych opłat na polisach ubezpieczeniowych, więc pomysł Departamentu Finansów oraz Banku Centralnego, zwiększy ilość opłat do ośmiu.

Organizacje konsumenckie podkreślają natomiast, że powinno się, co już zostało zapoczątkowane, odchodzić od zwiększania kosztów wykupienia polisy, by te uatrakcyjnić cenowo, a jednocześnie staje to w sprzeczności z zapowiedziami gabinetu, który informował, że przygotowuje przepisy, by ceny polis ubezpieczeniowych, w tym komunikacyjnych, nie były tak wysokie.

Mówi się też, że to dodatkowy problem dla konsumentów, którzy zmuszeni będą do kupowania jeszcze droższych ubezpieczeń, chociaż dodaje się również, że część osób, rezygnować będzie z ubezpieczeń.

Propozycja Ministerstwa Finansów, nie jest ostateczną, a jedynie jednym z możliwych rozwiązań, podkreślił rzecznik Departamentu, a ma być odpowiedzią gabinetu na potrzebę ratowania upadających firm ubezpieczeniowych. W tym zakresie to rząd ponosi koszty związane z upadkiem firmy ubezpieczeniowej, a fundusz, byłby gwarancją, że koszty, ponoszone będą wspólnie przez ubezpieczycieli.

*

Czy na pewno przez ubezpieczycieli?

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ile powinna kosztowa
Komisja Niskich Pła