U dzieci z trudnych środowisk trzonowce pojawiają się szybciej?

Naukowcy z Penn’s School of Dental Medicine i University of Missouri-Kansas City twierdzą, że u dzieci z trudnych środowisk – m.in. rodzin o niskich dochodach – zęby trzonowe pojawiają się szybciej. Może to być potwierdzenie tezy, że stres doświadczany we wczesnym okresie życia wpływa na przyspieszone dorastanie.

Grupa naukowców z Penn’s School of Dental Medicine i University of Missouri-Kansas City przeprowadziła u ponad 100 dzieci w wieku od 4 do 7 lat strukturalne i funkcjonalne skany MRI, z których jeden – T2 – pozwala na dokładną wizualizację morfologii zębów. Następnie uzyskane obrazy zestawiono z danymi dotyczącymi sytuacji socjologicznej, demograficznej i ekonomicznej dzieci.

Okazało się, że u dzieci pochodzących z tzw. trudnych rodzin – np. borykających się z problemami wychowawczymi albo o niskim statusie materialnym – zęby trzonowe pojawiają się szybciej. – Odkryliśmy, że zarówno status materialny, jak i niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa są powiązane ze stanem wyrzynania się trzonowców – poinformowała Cassidy McDermott, jedna z autorek badania.

Dodatkowo, wyniki badania były zbieżne z obserwacjami poczynionymi wcześniej na potrzeby zbioru National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES). Naukowcy chcieliby teraz nawiązać współpracę z gabinetami stomatologicznymi, które prowadziłyby obserwację wskazanych dzieci aż do dorosłości.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med.

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nowa ustawa da partn
Samobójstwa w Polsc