Tysiące ukraińskich dzieci w irlandzkich szkołach

Szkolnictwo w Irlandii zaproponowało dzieciom uchodźców ukraińskich sprawne przejście do nauczania w tutejszych placówkach edukacyjnych, z czego skorzystała znakomita większość Ukraińców.

Do tej pory do irlandzkich szkół zapisano już prawie 6000 uczniów z Ukrainy, co finansowane jest w całości przez irlandzkich podatników, a największy odsetek ukraińskich uczniów mieszka w hrabstwach Clare i Kerry. Aglomeracją, w której największa ilość najwięcej uczniów z Ukrainy uczęszcza do szkół, jest natomiast Dublin, a najmniej jest w Monaghan.

Jak podaje Departament Edukacji, ilość uczniów z Ukrainy stale rośnie, gdyż wciąż napływają do kraju uchodźcy wojenni z Ukrainy, a część po przebyciu kilku tysięcy kilometrów podróży, osiedla się czasowo lub na stałe w Irlandii. Departament Edukacji nie ma jeszcze danych, jaka liczba z zapisany do szkół dzieci uchodźców wojennych pozostanie w irlandzkim systemie szkolnictwa na okres dłuższy, jednak mówi się, że należy spodziewać się kilkudziesięciu procent z ilości ogólnej.

W ostatni piątek do irlandzkich szkół zapisanych było 5843 ukraińskich dzieci uchodźców, z czego 3968 do szkół podstawowych, a 1875 do szkół ponadpodstawowych. Ogółem w Dublinie do tamtejszych szkół uczęszcza 1100 uczniów, a w Monaghan jest ich 19, w tym 12 uczniów w szkołach podstawowych.

Najwięcej uczniów z Ukrainy w podziale na regiony przebywa w powiatach zachodnich i południowo-zachodnich, ale też południowo- wschodnich, natomiast najmniej uczniów znajduje się w części północnej i północno-wschodniej.

To kazało też podjąć Departamentowi Edukacji decyzję o relokacji części przyszłych uczniów do innych rejonów kraju, gdzie szkoły mogą przyjąć ich większą ilość, więc współpracuje się z różnymi departamentami, by uchodźcy ukraińscy z dziećmi trafiali tam, gdzie szkoły dysponują wolnymi miejscami, a i dostępne są miejsca noclegowe.

Gabinet przygotował też stronę informacyjną dla uchodźców w języku ukraińskim i rosyjskim na temat dostępu do miejsc w szkołach i te znajdują się na stronie gov.ie/Ukraine.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська