Tysiące ukraińskich dzieci rozpocznie naukę w irlandzkich szkołach

Tuż po świątecznej przerwie do irlandzkich szkół trafić ma kilka tysięcy ukraińskich dzieci, które uciekły wraz ze swoimi rodzicami przez rosyjskim najazdem.

Do tego intensywnie przygotowuje się Departament Edukacji, który stworzył specjalne programy pomocy dla uczniów pochodzących z Ukrainy, a jak wynika z danych Departamentu, przynajmniej połowa dzieci uchodźców wojennych, jest w wieku szkolnym. Obecnie do kraju przybywa każdego dnia ok. 500 osób z Ukrainy, z czego 1/3 to dzieci, więc trzeba zapewnić im zarówno odpowiednie warunki zamieszkania, ale i stworzyć możliwość nauki.

Część ukraińskich rodziców wstrzymuje się jeszcze z decyzją zapisania dzieci do irlandzkich szkół, ale wielu już zapisało swoje pociechy, a to oznacza, że zaraz po świętach kilka tysięcy młodych ludzi dołączy do swoich rówieśników w szkołach.

Urzędnicy Ministerstwa Edukacji będą się również kontaktować z osobami, które zarejestrowane zostały jako uchodźcy wojenni w Irlandii posiadający dzieci w wieku szkolnym i będą namawiać, by ich latorośle włączone zostały do nauki w szkołach. Szacuje się, że do irlandzkich szkół w najbliższym czasie trafić może 6300 dzieci, a ilość ukraińskich uchodźców wzrośnie niebawem do 32 000, więc spodziewana ilość dzieci wynieść może nawet ponad 10 000.

Z tym poradzić będzie musiał sobie system edukacji, więc przygotowany został w taki sposób, aby z najmniejszymi możliwymi problemami przyjął tak duża ilość uczniów, chociaż od początku uchodźczej fali mówi się, że nie będzie to zadanie łatwe.

Urzędnicy Departamentu Edukacji potwierdzili, że do irlandzkich szkół podstawowych zapisano przed świętami wielkanocnymi ponad 2000 dzieci uchodźców, natomiast do szkół ponadpodstawowych trafiło ich nieco więcej niż 1800. Tym samym system edukacji wchłonął już ok. 4000 nadprogramowych uczniów, którzy wymagają dodatkowej pomocy. W tym przypadku chodzi głównie o tłumaczy języka ukraińskiego, bo niewielu z małych uchodźców posługuje się językiem angielskim na poziomie komunikatywnym, więc to oni potrzebują wsparcia, by zrozumieć tematy lekcji. Departament Edukacji uruchomił też specjalne lekcje dodatkowe dla uczniów z Ukrainy, a są to lekcje języka angielskiego, chociaż mówi się, że to metoda, która wcale nie musi się sprawdzić, bo lepsza będzie głęboka integracja ze środowiskiem uczniów anglojęzycznych, a dzieci znacznie szybciej nauczą się wtedy angielskiego, niż na typowych lekcjach.

Ministerstwo Edukacji spodziewa się również, że to w dniach poświątecznych, ruszy kolejna fala zapisów do szkół, czyli kolejne tysiące uczniów z Ukrainy wejdzie do systemu nauczania Republiki Irlandii.

Obecnie średnia statystyczna mówi, że w szkole przebywa 3 – 4 uczniów z Ukrainy, ale są też placówki, w których takich uczniów jest ok. 30 i wszystko uzależnione jest od regionu. Ministerstwo Edukacji dodaje, iż część uchodźców z Ukrainy, nie ma jeszcze przydzielonej lokalizacji zamieszkania, więc ich dzieci nie są jeszcze zapisane do szkół lub przebywają w nich czasowo. Szkoły otrzymały natomiast dodatkowe fundusze, na rozwiniecie godzin lekcyjnych, zwiększenie ilości nauczycieli, nie wyłączając tych, którzy są tłumaczami.

System edukacji podstawowej wchłonąć może dodatkowych 25 000 uczniów, mówi się w Departamencie Edukacji, czyli tu nie ma obecnie problemu, jednak trochę gorzej przedstawia się sytuacja w szkołach ponadpodstawowych i w tym zakresie powinno się przygotować całkiem inne podejście do większej ilości uczniów. Ministerstwo prowadzi obecnie przegląd potrzeb szkół ponadpodstawowych, co pozwoli określić, jakie działania są niezbędne, by uczniowie starsi mogli dołączyć do systemu edukacji ponadpodstawowej, nie czyniąc mu szkód.

Z informacji regionalnych wiemy natomiast, że aklimatyzacja ukraińskich uczniów w irlandzkich szkołach przebiega bardzo dobrze, więc są oni przyjmowani przez rówieśników z dużą otwartością, a i po kilku zaledwie godzinach pobytu w placówce, włączają się do życia szkolnego. Są też sygnały o problemach, jakie pojawiły się po przybyciu ukraińskich uczniów do szkół, jednak są to przypadki wyjątkowe, a nauczyciele reagują na nie natychmiast.

Departament Edukacji uruchomił też specjalny program wsparcia psychologicznego dla uczniów z Ukrainy i każda osoba wymagająca pomocy, może skontaktować się ze specjalistą, aby takie otrzymać w języku ukraińskim.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
XXIX WELCONOMY FORUM
Do końca roku na za
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська