Tysiące osób w Irlandii może stracić pracę

Brexit to ostatnio najczęściej komentowana sprawa w Irlandii, o ile pominiemy kwestię koronawirusa, a obecnie branża mięsna zwróciła uwagę rządu, iż ten, może doczekać się lawinowych zwolnień w przemyśle mięsnym.

Jakby tego było mało, również związki rolnicze, które związane są z produkcją mięsa, mówią o zapaści, jeżeli umowa handlowa w okresie po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z unii celnej, nie zostanie podpisana, a Boris Johnson, wprowadzi proponowane ustawy o zabezpieczeniu rynku Królestwa, co właściwie zamknie tamtejszy rynek dla mięsa z Irlandii.

Z wyliczeń wynika, że cała branża mięsna poprzez działania Londynu, więc brak umowy handlowej oraz cła nałożone przez Światową Organizację Handlu, stracić może nawet 725 mln €, a to prowadzić będzie do głębokiego kryzysu w tej branży. Pierwsze niedogodności obserwowane będą już w styczniu przyszłego roku, ponieważ kontrahenci irlandzkich zakładów przetwórstwa mięsnego zapowiedzieli, iż wstrzymają odbiór zakontraktowanych kwot mięsnych, a wyczekiwać będą na podanie wysokości ceł. Jeżeli te okażą się zbyt wysokie, co sprawi, iż towary z Irlandii staną się nieatrakcyjne cenowo, mogą też całkowicie zrezygnować ze współpracy z irlandzkimi partnerami, więc doprowadzą do upadku branży produkcyjnej i przetwórstwa mięsnego w Republice.

Organizacja zrzeszająca producentów i przetwórców mięsa Meat Industry Ireland wezwała rząd w Dublinie, aby przygotował odpowiednie przepisy i środki zabezpieczające sektor. Proponuje się stworzenie pakietów pomocowych, a te, mają wspierać przetwórców i producentów mięsa, by taryfy celne, nie wpływały drastycznie na opłacalność produkcji. O ile tak się nie stanie, irlandzki eksport mięsa do Wielkiej Brytanii, a ten wart jest obecnie każdego roku 1,75 mld €, straci około 40% dochodów. Co ważne, o ile w życie wejdą cła określone przez Światową Organizację Handlu, wartość eksportu podniesie się do 2,6 mld € rocznie, więc odbiorcy ze Zjednoczonego Królestwa, zmuszeni będą zapłacić o prawie 1 mld € więcej, co może powodować wiele decyzji o zaprzestaniu współpracy z Zieloną Wyspą.

Jednocześnie Meat Industry Ireland prognozuje, że pracę w tym sektorze stracić może nawet do 45% zatrudnionych tam obecnie osób, a hodowcy bydła i trzody, popadną w duże kłopoty finansowe, co też może odbić się na stanie zatrudnienia w tym dziale przemysłu.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Domów może być je
Letnie temperatury j