Tysiące miejsc pracy zostanie utracone na długie lata
Sektor turystyczny ostrzega rząd, że bez jego wsparcia, nie uda się odzyskać tysięcy miejsc pracy, a branża przez wiele lat odzyskiwać będzie sprawność po pandemii i zatrudniać dodatkowe osoby.
Takim stwierdzeniem rozpoczął jednostronny dialog z rządem Rob Rankin ze Stowarzyszenia Operatorów Turystycznych, a jak dodał, sektor potrzebuje obecnie wsparcia finansowego w wysokości ok. 10 mln €. O ile gabinet nie zdecyduje się na dofinansowanie branży turystycznej w kraju, szacunkowo 22,5 tysiąca miejsc pracy może być zlikwidowanych bezpowrotnie, chociaż przewiduje, że na przynajmniej 5 do 7 lat.
Opinia Rankina nie jest pozbawiona podstaw, bo jest to ocena sytuacji w sektorze po lecie 2021 roku, kiedy rząd uwolnił większość branż, jednak właśnie w turystyce, powrót do poprzednich wskaźników okazał się najgorszy.
Wg Stowarzyszenia Operatorów Turystycznych, przedsiębiorstwa w Irlandii, zostały zatrzymane „nie ze swojej winy”, więc obecnie, powinny otrzymać wsparcie, aby odbudować swój dawny potencjał. Turystyka Irlandii, co odzwierciedlają stałe roczne tendencje, wchodzi teraz w okres jesiennego i zimowego uśpienia, więc wciąż, jako jeden z ważnych dla kraju sektorów, nie będzie mogła zwiększać swojego potencjału, a dziać się tak będzie do okolic maja lub nawet czerwca 2022 roku.
Co istotne, hotele, pensjonaty i inni operatorzy turystyczni, muszą utrzymać obecnie w ruchu swoje przedsiębiorstwa, a do tego potrzebna jest odpowiednia ilość pracowników, chociaż nie zawsze, będzie możliwość ich utrzymania. W tym pomóc może wsparcie biznesowe ze strony rządu, co zminimalizuje zagrożenia ekonomiczne i utrzyma miejsca pracy.
W najgorszej sytuacji są teraz operatorzy wycieczek, w tym firmy przewozowe, bo autokary z turystami, nadal rzadko spotyka się na irlandzkich drogach. Zmienił się też profil wycieczek i przewozów autokarowych, gdyż znacznie zmniejszyły się grupy, jakie decydują się na przewozy, a to sprawia, że działalność jest mniej dochodowa. Podobnie dzieje się w przypadku hoteli, bo i one mają mniejszą ilość gości, więc i tu koszty utrzymania wzrosły, czyniąc ten rodzaj biznesu mniej dochodowym i potencjalnie zagrożonym utratą płynności finansowej.
Tylko w ubiegłym roku branża turystyczna w Irlandii, straciła z powodu pandemii 6 miliardów euro, a i ten rok będzie niewiele lepszy, więc nie można mówić, by sektor sam poradził sobie z powrotem do pełni sił i odbudował poprzednią ilość miejsc pracy.
Bogdan Feręc
Źr: NewsTalk