Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Tysiące maszerowały w Irlandii Północnej w Dniu Dwunastego Lipca

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziesiątki tysięcy osób wzięło udział w obchodach Dwunastego Dnia Lipca w Irlandii Północnej, upamiętniających 334. rocznicę bitwy nad Boyne, w której protestancki król Wilhelm Orański pokonał katolickiego króla Jakuba II. Tegoroczne wydarzenia odbywały się w upalnych warunkach, z temperaturami sięgającymi 25°C.

Parady Zakonu Oranżystów przeszły ulicami miast, miasteczek i wsi w 19 głównych lokalizacjach regionu. Uczestnicy maszerowali przy dźwiękach orkiestr marszowych, niosąc tradycyjne sztandary i flagi, a wzdłuż tras zgromadziły się tłumy widzów. Po dotarciu do wyznaczonych miejsc odprawiano nabożeństwa i wygłaszano przemówienia, po czym uczestnicy wracali tą samą trasą. W tegorocznych przemówieniach wielokrotnie pojawiał się wątek współpracy partii unionistycznych.

Zastępca wielkiego mistrza Zakonu Oranżystów Harold Henning powiedział podczas parady w Maghera w hrabstwie Derry: – Kierownictwo tej instytucji niezmiennie dąży do zacieśnienia współpracy między kierownictwami naszych prozwiązkowych partii politycznych, aby zmaksymalizować reprezentację unionistów na wszystkich szczeblach władzy. Należy zachęcać do współpracy naszych przedstawicieli politycznych, a nawet więcej – należy jej wymagać, a dobro kraju powinno być zawsze stawiane ponad interesami partii lub jednostek.

W Belfaście do uczestników przemawiał lider DUP Gavin Robinson, a w Lisburn – wicepremier Irlandii Północnej Emma Little-Pengelly. Poseł partii Ulster Unionist Robin Swann wziął udział w paradzie w Carnlough w hrabstwie Antrim.

Tegoroczne obchody Dwunastego Lipca odbyły się po czwartkowych i piątkowych wieczornych ogniskach w około 300 miejscach. Tradycyjne palenie ognisk bywa jednak kontrowersyjne – w Moygashel w hrabstwie Tyrone wzbudziło falę krytyki po umieszczeniu w ogniu kukieł przedstawiających migrantów na łodzi oraz trójbarwnej flagi Irlandii.

Minister środowiska Andrew Muir wyraził „głębokie rozczarowanie” po rozpaleniu ogniska w południowym Belfaście, mimo ostrzeżeń o obecności azbestu na tym terenie. Z kolei północnoirlandzka straż pożarna NIFRS poinformowała o „trudnej” sytuacji w Moygashel, a w Lisburn jeden ze strażaków został zaatakowany podczas gaszenia ognia.

Spośród sobotnich parad około 30 zaklasyfikowano przez Komisję ds. Parad jako wrażliwe, w tym te odbywające się w Belfaście, Coleraine, Keady, Dunloy, Rasharkin, Strabane, Newtownabbey, Maghera, Newtownbutler, Portadown, Glengormley i Bellaghy. Ponad 4000 policjantów i pracowników policji pracowało w zabezpieczeniu obchodów Dwunastego Lipca, a w nocy poprzedzającej parady około 1200 funkcjonariuszy czuwało przy ogniskach.

Mimo pojawiających się kontrowersji wokół części obchodów, Parady Oranżystów pozostają jednym z najbardziej rozpoznawalnych i niezmiennych elementów kultury unionistycznej w Irlandii Północnej.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Fot. Dzięki uprzejmości telewizji RTE

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version