Tysiące małych firm tonie w długach

Wiele osób w sektorze hotelarskim nadal odczuwa ogromne cierpienie, a źródła branżowe oszacowały, że w 2022 r. w branży napojów i hotelarstwa będzie o 40 000 mniej miejsc pracy.

Badania wykazały, że większość z 40 000 traconych miejsc pracy to kobiety. Drugą grupą, która najbardziej ucierpiała pod względem utraty pracy, są młodzi ludzie.

W Sunday Independent doniesiono, że sam gabinet został ostrzeżony, że nawet 300 000 miejsc pracy i 25 000 przedsiębiorstw jest zależnych od wsparcia biznesowego zapewnianego przez rząd. Istnieje poważna obawa, że ​​gdy to wsparcie zostanie wycofane, wiele z tych firm zostanie zamkniętych.

Interesariusze zajmujący się gościnnością mówią mi, że stopa dochodu spada średnio do 60% tam, gdzie powinna być rosnąca. Wielkim uderzeniem w branżę jest odwołanie przyjęć bożonarodzeniowych. Grudzień jest często miesiącem, w którym zakwaterowanie i dochody z restauracji, pokrywają koszty całego listopada, stycznia i lutego. To kluczowy czas żniw dla sektora. Sektor uderza także w restrykcje wobec teatrów i pantomim, które same walczą ze znacznymi trudnościami.  

Pamiętajmy, że państwo wydało już ponad 40 miliardów euro na wsparcie i płatności związane z Covid. To dwa razy więcej niż średnia europejska na mieszkańca. Ten poziom zadłużenia jest nie do utrzymania na dłuższą metę. 

Jednym z kluczowych elementów, jakie słyszymy od ludzi z branży, jest poziom narastającego zadłużenia. Wiele kawiarni, restauracji i pubów nie jest w stanie pokryć czynszu, zobowiązań podatkowych i rachunków od dostawców. Znam jedną kawiarnię, która ma tylko 4 pracowników, ale ma już nagromadzony dług w wysokości 100 000 euro. Ten dług będzie musiał gdzieś się skrystalizować. Jeśli skrystalizuje się na poziomie restauracji, wiele z tych biznesów zostanie zamkniętych. 10 lat temu rząd ratował lekkomyślne banki w wysokości dziesiątek miliardów euro. Biorąc pod uwagę, że rząd ograniczył i zamknął wiele z tych firm, musimy wprowadzić rozwiązanie zarządzania długiem dla wielu firm. 

Potrzebujemy dłuższego rozwiązania tego problemu. Covid będzie z nami prawdopodobnie przez lata. Musimy chronić życie i dążyć do tego, by żyć z chorobą na dłuższą metę. Rządowa polityka ograniczona do efektu jojo, nie działa. W Aontú wzywamy do wprowadzenia filtrów HEPA w hotelarstwie, aby sektor był bezpieczniejszy i bardziej odporny. Wezwaliśmy również do dodania funkcji Venue Access Antigen Testing przez apteki i profesjonalistów w miejscach publicznych. To znowu sprawiłoby, że gościnność byłaby bezpieczniejsza, a zatem mniej prawdopodobne, że zostanie zamknięta lub ograniczona przez rząd. Wzywaliśmy również do znacznego zwiększenia pojemności szpitali, abyśmy mogli ocalić więcej istnień ludzkich, a walka z tą chorobą mogła zostać złagodzona. Pracownicy i właściciele firm w całym kraju muszą być chronieni.

Opr: Bogdan Feręc

Źr:  Aontú

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Filtry HEPA przychod
Jak rozmawiać z nas
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська