Tysiące euro pójdzie w błoto

Rząd stoi w miejscu, podczas gdy „studenci i ich rodziny znów są obijani”, powiedziała posłanka Conway-Walsh, komentując kwestię nauki online.


Rzecznik Sinn Féin ds. szkolnictwa wyższego posłanka Rose Conway-Walsh, powiedziała, że ​​bezczynność rządu doprowadziła do tego, że studenci i ich rodzice przekazali tysiące euro na zakwaterowanie, których prawdopodobnie nie wykorzystają i zmusza się ich do opłat za ograniczoną naukę.

Reprezentantka Mayo powiedziała: 


– To oburzające, że rząd usiadł na rękach, gdy od studentów żądano ciężko zarobionych pieniędzy na zakwaterowanie, podczas gdy wszystko wskazywało, że zdrowie publiczne wymagałoby od nich pozostania w domu i uczenia się przez Internet. Nawet kiedy Dublin przeszedł na poziom 3, nie było żadnego ogłoszenia. Dopiero późnym popołudniem w piątek, kiedy opłacono całe zakwaterowanie na kampusie, minister Harris wyszedł i doradził wszystkim, aby nauka odbywała się online. Rażącą prawdą jest to, że studenci ponownie zostali wykorzystani do wypełnienia luki wynikającej z chronicznego niedofinansowania instytucji trzeciego poziomu. Dostają 50% mniej środków na studenta niż w 2008 r., a 72% mniej, jeśli uwzględnimy inflację. Zostali pozbawieni finansowania publicznego, co skłoniło ich do zaciągania niemożliwych do utrzymania długów, traktowania priorytetowo działań komercyjnych i zwiększania obciążeń finansowych rodziców i uczniów. Wpływ pandemii oznacza, że uniwersytety widzą 348 mln € straty w dochodach, natomiast z samych opłat międzynarodowych 181 milionów euro. Śledząc epidemie COVID na szkockich i angielskich uniwersytetach, gdzie setki studentów pozostają w izolacji w Dundee, Liverpoolu i Manchesterze, musimy działać szybko, aby chronić zdrowie 174 000 studentów trzeciego stopnia. W jaki sposób możemy zapewnić, że edukacja jest odpowiednia, a jakość uczenia się zostaje zachowana? Należy to zrobić we współpracy ze studentami, personelem naukowym, związkami i rządem. Co najmniej 11 uniwersytetów w Wielkiej Brytanii i Szkocji, a także Queens University Belfast zorganizowało własny system testowania, nadzoru i śledzenia. TCD prowadzi pilotażowe testy ogólne, więc wzywam rząd do zapewnienia wszelkich niezbędnych zasobów, aby zapewnić takie rozwiązania we wszystkich naszych instytucjach trzeciego stopnia.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Rose Conway-Walsh Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Kronika Kryminalna:
Rola marzeń w naszy
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian