Tymczasowość okresowa i trwała

Władze Irlandii lubią karmić nas stwierdzeniami, że jakiś ze środków, wprowadzany jest tymczasowo.

Tak dzieje się np. z podatkiem Universal Social Charge (USC), który, jako środek tymczasowy, wprowadzony został w 2010 roku przez gabinet Fine Gael i Partii Pracy, a do tej pory, ta tymczasowość trwa. 11 lat tymczasowego obowiązywania USC, może rodzić więc pytania, co dla rządu oznacza ten termin, bo samo jego znaczenie, zdaje się rozumieć, przynajmniej w kwestii zasiłków PUP.

Takoż samo dzieje się w przypadku zasiłku Pandemic Unemployment Payment, który także jest tymczasowy, a o okresie jego obowiązywania, decydować będą właśnie dzisiaj minister finansów Paschal Donohoe i minister ds. wydatków oraz reform Michael McGrath.

W tym przypadku więc tymczasowego zasiłku PUP, jego okres obowiązywania rzeczywiście będzie tymczasowy, bo przewiduje się, że swój żywot zakończy wraz z końcem roku, ale pewności jeszcze nie ma, bo może być to znacznie szybciej. Dużo mówi się o terminie końcowym w okolicach września lub października, ale zaznacza się również, że wszystko zależeć będzie od ilości zakażeń w kraju oraz ilości podanych dawek szczepionki.

Co ważne, bo pojawiał się i taka wiadomość, ale należy zaznaczyć, że nie można jej jeszcze potwierdzić, iż zasiłek PUP odebrany będzie osobie, która odmówi poddania się szczepieniu przeciwko koronawirusowi. Informacja wypłynęła z kręgów partii rządzących, które stoją na stanowisku, iż szczepienia będą i są dobrowolne.

W każdym razie tymczasowy zasiłek Pandemic Unemployment Payment obowiązywać będzie zapewne tylko do końca roku, a tymczasowy podatek Universal Social Charge nadal pozostanie tymczasowym, jednak nie wiadomo, na ile dziesięcioleci.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Zamykanie przestrzen
Ryanair potępia bez
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian