Tymczasem w USA. McDonald w Kongresie USA

Mary Lou McDonald bawi w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, ale jej wizycie, nie towarzyszy szczególne zainteresowanie medialne.

Prasa, radio i irlandzka telewizja, szczątkowo informują, o ile już, o wizycie szefowej Sinn Féin w USA, gdzie spotkała się i już, a i rozmawiać będzie z czołowymi politykami w Waszyngtonie, by następnie spotkać się z ważnymi osobistościami Ameryki w Nowym Jorku. Niewiele jest też informacji w amerykańskiej prasie, a tam, wizyta McDonald, traktowana jest bardziej, jako ciekawostka i programy informacyjne wspominają zaledwie o obecności liderki największej partii opozycyjnej z Irlandii w Stanach.

Jeszcze ciekawiej zrobi się, jeżeli przyjrzymy się politykom w Republice, bo ci, milczą jak zaklęci i chyba tylko sama Sinn Féin, informuje, co tak naprawdę robi w USA Mary Lou McDonald.

Powiedzieć trzeba też szczerze, że i profile w mediach społecznościowych, które należą do szefowej Sinn Féin, a i strona internetowa partii, nie zawiera zbyt dużej ilości informacji na ten temat, a wiadomości płynące prosto z Sinn Féin, skupiają się na bieżącej polityce kraju.

Poseł Mark Ward przysłał nam jednak wiadomość, a w tej, Mary Lou McDonald, uwidoczniona jest na fotografii, gdy prowadzi dyskusję z kongresmenem Richardem Nealem.

Podczas tego spotkania, liderka pretendującej do miana partii rządzącej Sinn Féin stwierdziła, iż przywiozła na Kapitol podziękowania z Irlandii, za „niezachwiane poparcie do ochrony Porozumienia Wielkopiątkowego”. McDonald podkreśliła, że takie poparcie, widzi w całym Kongresie USA.

W tle tego spotkania należy zaznaczyć, iż Stany Zjednoczone Ameryki, były propagatorem idei porozumienia na irlandzkiej wyspie, a i do tej pory amerykańscy politycy mówią, że nie może być na wyspie odejścia od Porozumienia. Również Joe Biden wyraźnie kilka razy podkreślił, że Porozumienie Wielkopiątkowe, powinno być wyznacznikiem drogi Irlandii, a jednocześnie zapisy tego dokumentu, potrzebne są, żeby utrzymać pokój na wyspie. Prezydent USA dał też niejednokrotnie wyraz, że Wielka Brytania, nie powinna manipulować w dokumentach i umowach międzynarodowych, co było reakcją na trwającą obecnie rundę negocjacyjną, a w tej, Brytyjczycy, starają się zmienić brzmienie Protokołu Irlandzkiego i umowy brexitowej, co nie pozostanie bez wpływu na dokument i ustalenia Porozumienia Wielkopiątkowego.

Wizyta Mary Lou McDonald, zwrócić na uwagę Ameryki, na zagrożenia, jakie niesie ze sobą zmiana traktatów międzynarodowych i wciąż realna groźba użycia przez Londyn Artykułu 16, więc odejścia od ustaleń w sprawie Brexitu. To z kolei złamie przynajmniej jeden z punktów Porozumienia Wielkopiątkowego, a ów mówi, że na irlandzkiej wyspie, nie może już nigdy powstać twarda granica, by podzielić wyspiarzy.

Kolejnym zagrożeniem, o ile negocjacje Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii zakończą się fiaskiem, jest powrót do aktywnej działalności grup paramilitarnych z Irlandii Północnej i pełne odrodzenie samej IRA, teraz Nowej IRA, która wydaje się największym zagrożeniem w takiej sytuacji.

Dążąca do przejęcia władzy Sinn Féin, chce natomiast uniknąć stworzenia sytuacji zagrożenia, a jednocześnie, co zapowiada od kilku już lat, zrealizować kolejny punkt Porozumienia Wielkopiątkowego, czyli doprowadzić do zjednoczenia wyspy i odrzucenia nadzoru Brytyjskiej Korony.

Bogdan Feręc

Źr: Mark Ward TD

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Potrzebne są ostrze
Wspieraj People Befo
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська