Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Tylko w tym roku 289 dzieci zginęło podczas prób dotarcia przez Morze Śródziemne do Europy

Reklama
Reklama

Thousands of discarded life vests used by refugees and migrants arriving in Greece are discarded in the island of Lesvos. Currently, there are more than 32,000 refugee and migrant children in Greece, including more than 4,000 who are unaccompanied and separated. Over the last three years, UNICEF has supported more than 60,000 refugee and migrant children and their families in Greece. This work includes ensuring children have access to vital child protection services, including psychosocial support, health care and education. UNICEF is also working with the Ministry of Health, providing 85,000 vaccines to protect refugee and migrant children from diseases.

Reklama
Reklama
Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Według szacunków UNICEF od stycznia 2023 r. próbę niebezpiecznej przeprawy przez Morze Śródziemne z Afryki Północnej do Włoch podjęło 11,6 tys. dzieci. Większość w poszukiwaniu bezpieczeństwa, pokoju i lepszych możliwości podróżowała samotnie lub rozdzielona z rodzicami.

Szacunki UNICEF wskazują, że tylko w tym roku podczas przeprawy z Afryki Północnej tzw. Środkowym Szlakiem Migracyjnym co tydzień ginęło lub przepadało bez wieści prawie 11 dzieci. Od 2018 r. taki los spotkał łącznie ok. 1,5 tys. dzieci. Od stycznia 2023 r. do wybrzeży Włoch przybywało średnio 428 dzieci tygodniowo – dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie roku 2022 r. Większość z nich ucieka z Libii i Tunezji, po odbyciu niebezpiecznej podróży z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu. Narażeni są na ryzyko przemocy, wykorzystywania i nadużyć. Szczególnie zagrożone przed, w trakcie i po podróży są samotnie podróżujące dziewczynki.

© UNICEF_UN020011_Gilbertson VII Photo

Wiele katastrof łodzi starających się dotrzeć do Włoch pozostaje niezarejestrowanych, co sprawia, że rzeczywista liczba ofiar wśród dzieci jest praktycznie niemożliwa do zweryfikowania i prawdopodobnie znacznie wyższa. W ostatnich miesiącach dzieci i niemowlęta znalazły się wśród ofiar na tym i innych szlakach przez Morze Śródziemne oraz na szlaku atlantyckim z Afryki Zachodniej, w tym podczas niedawnych tragedii u wybrzeży Grecji i hiszpańskich Wysp Kanaryjskich.

W poszukiwaniu bezpieczeństwa, próbując dołączyć do rodziny i szukając lepszej przyszłości – zbyt wiele dzieci wsiada na łodzie na wybrzeżach Morza Śródziemnego, tylko po to, by stracić życie lub zaginąć po drodze. Należy zrobić więcej, aby stworzyć bezpieczne i legalne ścieżki dostępu do azylu dla dzieci, jednocześnie wzmacniając wysiłki na rzecz ratowania życia na morzu. Konieczne jest też zajęcie się podstawowymi przyczynami, które sprawiają, że dzieci narażają swoje życie, decydując się na taką przeprawę

Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF

Środkowe Morze Śródziemne stało się jednym z najbardziej niebezpiecznych szlaków, którymi podróżują dzieci. Ryzyko śmierci na morzu jest jednak tylko jedną z wielu tragedii, na jakie są narażone. Muszą mierzyć się też z groźbą przemocy, brakiem możliwości edukacji, nalotami i zatrzymaniami imigracyjnymi lub rozłąką z rodziną. Niebezpieczeństwo dodatkowo potęgują ograniczone możliwości przemieszczania się, brak dostępu do ochrony w krajach tranzytowych oraz niewystarczające i długotrwałe operacje poszukiwawcze i ratownicze.

© UNICEF_UN019996_Gilbertson VII Photo

Zgodnie ze zobowiązaniami wynikającymi z prawa międzynarodowego i Konwencji o Prawach Dziecka, wzywamy rządy do lepszej ochrony bezbronnych dzieci na morzu oraz w krajach pochodzenia, tranzytu i docelowych, poprzez:

UNICEF wzywa również Unię Europejską do zapewnienia, że powyższe kwestie znajdą odzwierciedlenie w unijnym Pakcie o migracji i azylu, który jest obecnie negocjowany.

UNICEF Polska

Fot. UNICEF Polska

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version