Tylko nowe domy przyczynią się do zniwelowania kryzysu mieszkaniowego

Think-tank ESRI we współpracy z RTB opublikował nowy raport o zagrożeniach mieszkaniowych, a w opracowaniu pojawia się tylko jeden wniosek, czyli do ograniczenia kryzysu, potrzebne są nowe domy.

Jak zaznacza Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych (ESRI), najlepszym sposobem, by zwalczyć narastający problem braku domów i mieszkań, a i obniżyć czynsze, jest budowa nowych domów. Domy i mieszkania powinny być też w przystępnych cenach i to zarówno te, które przeznaczone będą do sprzedaży, jak i pod wynajem.

Wg ekspertów problematyki mieszkaniowej, to rząd powinien zająć się dostarczeniem takich mieszkań, a wraz z ich pojawieniem, zacznie zmieniać się sytuacja na prywatnym rynku najmu mieszkań, ale też ich sprzedaży. Ocenia się w raporcie, że budowa rządowych domów, już w pierwszych dwóch latach od rozpoczęcia takich inwestycji, przynieść może zahamowanie wzrostu czynszów, a jednostki mieszkalne powinny powstawać w ilości około 7000 rocznie.

Część z nowych domów powinna przeznaczona być na sprzedaż po preferencyjnych cenach, a druga część, dodaje się, że połowa, przeznaczona na najem czynszowy, ale z niskimi stawkami. W raporcie wspomina się również, iż niezależnie od tej części planu, powinny powstawać mieszkania socjalne, które stanowiłyby wsparcie dla osób bezdomnych i tracących mieszkania. Co ważne, takich mieszkań, nie musi być dużo, bo większości zagrożonych bezdomnością najemców, wystarczy dom lub mieszkanie z realnym do ich zarobków czynszem.

W opracowaniu podkreślono także fakt, o którym jakby mniej się obecnie wspomina, a chodzi o pogarszające się warunki zakwaterowania w sytuacji, wcześniej pandemii koronawirusa, a obecnie kryzysu, co może w krótkim czasie wywołać zjawisko wzrostu bezdomności. W dokumencie pojawiło się również stwierdzenie, iż pozostawienie tej kwestii bez nadzoru i regulacji, „prawdopodobnie pogorszy obecne braki mieszkaniowe”, więc dodatkowo wpływać będzie na zagrożenie utraty dachu nad głową.

Do tej oceny swój kamyczek dokłada Residential Tenancies Board (RTB), udostępniając, jako część składową raportu indeks czynszów, a te, w ciągu ostatniego roku do końca czerwca, podniosły się o 1,8%, do średniej wartości 1226 euro. RTB podkreśla, że był to jednak najniższy wskaźnik wzrostu od 2012 roku, jednak pokazuje, że braki mieszkaniowe, powodować będą dalsze podnoszenie się kosztów najmu.

*

Raport ESRI i RTB, ucieszy chyba Sinn Féin, które od lat powtarza, że tylko budowa tanich państwowych domów, może zmienić cokolwiek na rynku mieszkaniowym, więc dokument to duże wsparcie dla polityków opozycji. Jak wiemy, w ostatnich kilku miesiącach, jednym z wiodących przekazów, jaki do mieszkańców wyspy kieruje ugrupowanie Mary Lou McDonald, jest problematyka braku mieszkań, a z tym związana bezdomność i zagrożenie bezdomnością, ale równocześnie ubożenie społeczeństwa poprzez stały wzrost obciążeń czynszowych. Prawdę mówiąc, od wielu lat nic jednak w tej kwestii nie zostało zrobione i domów, jak brakowało, tak brakuje ich nadal, a czynsze, jak rosły, tak rosną do tej pory. Sinn Féin chce jednak tę sytuację zmienić i już w kampanii wyborczej zakończonej głosowaniem wyborczym 8 lutego 2020 roku, podnosiło kwestię budowy tanich domów oraz mieszkań o niskim czynszu.

Pamiętam, jak za rządów premiera Kenny’ego, kiedy jeszcze Sinn Féin była niewielkim klubem opozycyjnym i nikt właściwie jej nie słuchał, a i jej ówczesny szef Gerry Adams zaprzątnięty był inną problematyką, mówiłem, że rozwiązaniem kryzysu mieszkaniowego jest wyłącznie budowa nowych izb mieszkalnych. Twierdzono wtedy, w facebookowych komentarzach, że jestem w błędzie, więc powinno się uregulować czynsze, ale jak widać, komentujący, nie mieli racji. Teraz natomiast twierdzę, iż pomimo pełnej identyfikacji problemu, rząd nie zrobi nic, by „zamieszać” na rynku tanich i o niskim czynszu domów. Zmian doczekamy się natomiast po wymianie władzy, czyli Sinn Féin musi stać się ugrupowaniem rządzącym.

Bogdan Feręc

Źr: ESRI/RTB

Polska-IE: Udostępnij
Zbliża się blokada
Decyzja zakończy si
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian