Tylko dwa banki przejmą aktywa Ulster Bank

Z najnowszych doniesień wynika, że portfel aktywów Ulster Banku, trafi w ręce zaledwie dwóch dużych graczy, a dzieje się tak po informacji opublikowanej przez Finance Ireland.

Pełny pakiet aktywów Ulster Bank wart jest ok. 20 mld € i do przejęcia, startowały przynajmniej trzy duże kompanie finansowe więc Bank of Ireland, AIB, Finance Ireland oraz PTSB. Finance Ireland ustami swojego szefa Billy’ego Kane’a zapowiedział, że nie należy się spodziewać, by miało dojść do transakcji z Ulster Bank i obecnie, „jest to mało prawdopodobne”.

Tym samym w kolejce po schedę po Ulster Bank ustawione są dwa duże banki, które przejmą klientów, ale i ich oszczędności oraz kredyty i pożyczki, natomiast Permanent TSB, będzie musiał zadowolić się niewielką częścią tego tortu.

Oczywiście nie można zapominać o kredytach zagrożonych, a tych nikt z trzech graczy nie chce kupić, więc po tę część, ustawiają się fundusze kapitałowe, które żerują na takich transakcjach. Zagrożone kredyty, sprawiają bankom najwięcej kłopotów, bo opóźnienia w spłatach, podnoszą koszt prowadzenia całej operacji, ale takich zagrożeń nie ma dla funduszy, bo te, rządzą się innymi prawami i prowadzą proste negocjacje z kredytobiorcami. Zasada jest banalna i właściciel kredytu ma możliwość dogadania się z funduszem, więc albo zacznie płacić raty terminowo, albo jego nieruchomość zostaje przejęta, a on trafia na bruk. W tym przypadku zdarza się również, iż opóźniający spłatę kredytobiorca, otrzymuje termin na spłacenie całej należności, a po wyznaczonym terminie, o ile nie uda się oddać pieniędzy, również trafia na bruk a mieszkanie do sprzedaży.

Jakby jednak na tę sprawę nie patrzeć, w Irlandii będziemy mieli do czynienia ze wzmocnieniem się dwóch instytucji bankowych, więc duopolizacją rynku. Ważne jest również, że nie ma chętnych, aby wypełnić lukę po Ulster Banku, więc żaden z podmiotów bankowych, jakie działają w Unii Europejskiej, nie wysyła nawet sygnału, iż zainteresowany jest rynkiem finansowym wyspy.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Miną lata, zanim Ir
USA ostrzegają Wiel
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian