Twitter i HSE w walce z dezinformacją

Health Service Executive i irlandzki oddział Twittera połączyły siły i wspólnie zwalczać będą dezinformację o szczepionkach, jaka pojawia się w tym medium.

Na wstępie przejrzane będą wpisy zawierające informacje o szczepionkach, by o ile stanie się to konieczne, informacja została usunięta, a jeżeli wiadomości zamieszczane będą ponownie, konto będzie blokowane przez pracowników Twittera. To nie wszystko, ponieważ wszelkie wpisy zawierające informacje o szczepionkach, opatrzone zostaną automatycznie linkiem kierującym na strony HSE, gdzie wyjaśnione są zagadnienia związane ze szczepieniami.

Również osoby, które na Twitterze szukają informacji o szczepieniach i szczepionkach w Irlandii, otrzymają, jako pierwszy wynik, link kierujący do HSE, co nawiasem mówiąc, jest realizacją wezwania ministra zdrowia Simona Harrisa, by media społecznościowe włączyły się w powstrzymanie fali dezinformacji internetowej w tej sprawie.

Twitter swoje działania rozpoczął już dzisiaj i wpisując w jego wyszukiwarkę hasło „szczepienia” lub bliskoznaczne, użytkownik skierowany zostanie na stronę Health Service Executive, co ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się dezinformacji w Internecie.

Takie same zasady od początku roku wprowadzone zostały w USA, gdzie Twitter współpracuje z amerykańskim Departamentem Zdrowia i Opieki Społecznej i rządowymi stronami o szczepieniach.

To nie wszystkie działania, jakie w tej sprawie, czyli dezinformacji o szczepieniach podejmuje irlandzki rząd, albowiem już w listopadzie odbędzie się w Dublinie spotkanie szefów i przedstawicieli wszystkich większych platform społecznościowych, którzy wraz z Ministerstwem Zdrowia, HSE i organizacjami promującymi zdrowy styl życia, zastanawiać się będą, jakie należy wprowadzić środki, by całkowicie zwalczyć źródła namawiające do odstąpienia od szczepień.

Ministerstwo Zdrowia i HSE powzięły decyzję o walce z internetową dezinformacją o szczepieniach, kiedy okazało się, że w kraju znacznie wzrosła ilość zakażeń świnką i odrą, a od początku roku było ich już ponad 50.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health/HSE

Zdj: Twitter

Podziel się:

Johnson wini za wszy
Mizerna pomoc państ
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn