Twardy Brexit jest przesądzony?

Chyba tak, ponieważ po spotkaniu szefowej Komisji Europejskiej i premiera Wielkiej Brytanii, wiemy tyle, że do niedzieli, podjęte zostaną wiążące decyzje dotyczące dalszych negocjacji.

Po wczorajszym wieczornym spotykaniu Ursuli von der Leyen i Borisa Johnsona wydano wspólne oświadczenie, a w tym stwierdzono, że stanowiska w kilku sprawach, nadal są rozbieżne, co powoduje problem w podpisaniu umowy. Impas nie został więc zażegnany, chociaż wiele osób miało nadzieję, że rozmowa, nawiasem mówiąc kolejna już rozmowa Von der Leyen i Johnsona, pomoże w rozwiązaniu kwestii spornych. Tak się nie stało, a pokłosiem tego jest jedynie uzgodnienie stanowisk i dalszych działań w tej sprawie.

Na Twitterze Ursula von der Leyen napisała po spotkaniu:

– Przeprowadziliśmy ożywioną i interesującą dyskusję na temat stanu rzeczy w nierozstrzygniętych kwestiach. Rozumiemy swoje stanowiska. Zespoły negocjacyjne spotkają się ponownie, aby spróbować rozwiązać te problemy. Pod koniec weekendu podejmiemy decyzję.

W oświadczeniu Wielkiej Brytanii czytamy:

– Przywódcy przeprowadzili szczerą dyskusję na temat stanu negocjacji. Przyznali, że sytuacja jest nadal bardzo trudna i nadal istnieją duże różnice między obiema stronami. Uzgodnili, że główni negocjatorzy będą kontynuować rozmowy w ciągu kilku najbliższych dni i że do niedzieli powinna zostać podjęta wiążąca decyzja co do ich przyszłości. Premier jest zdeterminowany, aby żadna droga do uczciwego porozumienia nie pozostała niesprawdzona, ale jakiekolwiek porozumienie musi respektować niezależność i suwerenność Wielkiej Brytanii.

Zarówno słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej, jak i premiera Zjednoczonego Królestwa oznaczają, że nie doszło do żadnego porozumienia, politycy, nie mają pomysłu, jak tę kwestię rozwikłać, a i żadna ze stron, nie chce iść na ustępstwa. Co to oznacza dla nas? Nic innego jak Brexit w jego twardej formie.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: PAP

Polska-IE: Udostępnij
Sądy mają ogromne
Czy wszystkie towary
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian