Twarde stanowisko negocjacyjne Donohoe
Irlandia uzgodni umowę z OECD w kwestii podatku korporacyjnego, ale tylko wtedy, gdy będzie ona korzystna dla wyspy, powiedział minister finansów Paschal Donohoe.
Minister Donohoe spotkał się w Dublinie z europejskim komisarzem ds. gospodarki Paolo Gentiloni, z którym omawiał wiele spraw gospodarczych, ale na plan pierwszy wysunęła się sprawa podatku korporacyjnego i podniesienia stawki minimalnej do 15%. Irlandzki gabinet jest jednak nieugięty w tej kwestii, więc od początku całej burzy, jaka przetacza się, by „zmusić” Zieloną Wyspę do poddania się propozycji OECD, rząd utrzymuje, iż kraj, może po przyjęciu nowych rozwiązań, stracić swoją konkurencyjność.
Rząd w Dublinie podkreśla również, że wyspa, rządzi się trochę innymi prawami ekonomicznymi, a zauważa, że jest odizolowanym skrawkiem lądu, więc trudniej prowadzi się tutaj interesy, co związane jest przede wszystkim z kwestiami transportowymi oraz zaopatrzeniem.
Podczas spotkania komisarza Gentiloni z ministrem Donohoe, padły też bardzo ważne słowa i irlandzki polityk stwierdził, że Irlandia zgodzi się na podpisanie umowy w sprawie podatku korporacyjnego z OECD, ale wyłącznie w chwili, kiedy będzie to leżało w „najlepszym interesie kraju”, w innych przypadkach, nie może być nawet mowy, aby cokolwiek zmusiło Irlandię do takiego kroku.
Minister Paschal Donohoe podkreślał w swoim wystąpieniu, iż obecna stawka podatku korporacyjnego, która wynosi w Irlandii 12,5%, pozwala wyspie na stały rozwój, pozyskiwanie nowych kontrahentów, ale przyciąga również nowych inwestorów, tak potrzebnych wyspiarskiej ekonomii. Donohoe dodał również, iż stanowisko rządu, nie zmieniło się od chwili opublikowania informacji z propozycją podniesienia minimalnej stopy podatku korporacyjnego do 15%, więc nie można zarzucać Irlandii, że lawiruje w tej sprawie, chociaż pojawiają się takie opinie.
Irlandia, co należy przypomnieć, jest jednym z pięciu krajów spośród 139 państw, które nie zgodziły się na propozycję Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dotyczącą podniesienia globalnego podatku dochodowego od osób prawnych do minimalnego poziomu 15 proc.
W przyszłym miesiącu zaplanowana jest kolejna runda negocjacji w tej sprawie, ale Irlandia, już teraz, wysłała jasny sygnał, że wciąż będzie bronić swoich interesów. Departament Finansów zaznaczył, iż jest gotowy do rozmów, a także otwarty jest na szeroką dyskusję w tym zakresie, jednak bronić będzie swojego stanowiska.
Bogdan Feręc
Źr: The Times