Tusk potwierdza, że otrzymał wniosek o przesunięcie brexitu

Donald Tusk powiedział wczoraj późnym wieczorem (23:00), że rząd brytyjski wysłał do Unii Europejskiej wniosek o odroczenie daty wyjścia z unijnego bloku.

Donald Tusk poinformował o tym na Twitterze, a napisał: – Wniosek o przedłużenie właśnie nadszedł. Zacznę teraz konsultować się z przywódcami UE w sprawie sposobu reagowania.

Jak się jednak okazuje, do Unii Europejskiej trafiły trzy listy Johnsona, więc jeden był prośbą o przesunięcie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, drugi kopią tekstu z tzw. ustawy Benna, natomiast trzeci, informacją, iż Boris Johnson nie chce opóźniać brexitu i najdogodniejszym dla Brytyjczyków terminem wyjścia jest 31 października tego roku.

W trzecim liście mają się znajdować też słowa, że premier Johnson, nie będzie prowadził w tej sprawie żadnych negocjacji z przedstawicielami Unii Europejskiej, więc właściwie od niej zależy, czy swoją zgodę da, czy też nie.

Wcześniej Boris Johnson wysłał do wszystkich brytyjskich parlamentarzystów oświadczenie o następującej treści: – W listach do UE, wyjaśniam, że nie chcę więcej opóźnień. Europejscy przywódcy jasno stwierdzili, że nie chcą więcej opóźnień. Z żalem stwierdzam, że dziś House of Commons głosowała za większym opóźnieniem. Społeczeństwo chce, abyśmy zrobili Brexit, aby kraj mógł się rozwijać. Najlepszą rzeczą dla Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej jest to, że możemy wyjść z tą nową umową 31 października. Powiem naszym przyjaciołom i kolegom w UE dokładnie to, co mówiłem wszystkim w ciągu ostatnich 88 dni, kiedy pełnię funkcję premiera, dalsze opóźnienie byłoby niekorzystne dla tego kraju, złe dla Unii Europejskiej i złe dla demokracji. Nie będę negocjował opóźnienia z UE, bo prawo nie zmusza mnie do tego.

W tej sprawie wypowiedział się też premier Leo Varadkar, który stwierdził, że na ewentualne przesunięcie terminu wyjścia, musi zgodzić się 27 krajów unijnych, jednak nie wydaje się, aby takiej zgody, nie udało się uzyskać.

Bogdan Feręc

Źr: AFP, Reuters, PA, Twitter

Podziel się:

Republika pomoże zb
Plemię Irlandczykó
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn