Turystyka utraciła tysiące miejsc pracy

Mijający właśnie rok był bardzo trudny dla wszystkich gałęzi gospodarki, ale sektorem, który cierpiał chyba najbardziej, była turystyka.

Nie zapowiada się również, aby kolejne 12 miesięcy, znacznie zmieniło sytuację na tym rynku, więc ciężko odtworzyć będzie, ponad 160 000 utraconych miejsc pracy. Sektor turystyczny jest obecnie w głębokim kryzysie, mówi Fáilte Ireland i przekonuje jednocześnie, że rząd, powinien wesprzeć branże działające w szeroko pojętym sektorze turystycznym.

2020 rok był dramatycznym dla irlandzkiej turystyki, dodaje organizacja wspierająca i promująca w tym zakresie Irlandię, kraj utracił swoją konkurencyjność turystyczną, jako docelowego miejsca odwiedzin, a i przewiduje się, że 2021 rok, nie będzie oznaczał istotnej poprawy wyników.

O tej porze roku, sezon wiosenny i część letniego, była już zaplanowana, rezerwacje na kolejne sezony stanowiły ok. 90% wszystkich złożonych na następne miesiące, ale obecnie, w ogóle nie można o tym mówić. Popyt na wszelkie irlandzkie usługi turystyczne, w tym hotelarskie, jest w kraju najniższy od 20 lat, więc nic nie oznacza, że problemy branży, zakończyły się wraz z pojawieniem szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Analitycy rynku turystycznego uważają, iż wirusowa niepewność, daje niski poziom rezerwacji, a to stanowi „istotne wyzwanie” dla samego sektora turystycznego i branż, które z nim kooperują. Eksperci są również zdania, że sytuacja zacznie się poprawiać po połowie przyszłego roku, ale nie dojdzie raczej do nagłego wzrostu zainteresowania turystyką w Irlandii, a i na przywrócenie w tym sektorze wszystkich straconych miejsc pracy, trzeba będzie poczekać przynajmniej dwa lata.

Bogdan Feręc

Źr: Fáilte Ireland/Independent

Polska-IE: Udostępnij
Varadkar zaprasza Br
¾ chce obowiązku s
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian