Tunel połączy Wielką Brytanię z Irlandią

Plany budowy podmorskiego tunelu, który połączy Wielką Brytanię z północną częścią Irlandii, są bardzo zaawansowane, a nawet niebawem mogą doczekać się przyjęcia i realizacji.
Jak powiedział premier Zjednoczonego Królestwa Boris Johnson, jest wielce prawdopodobne, że jeszcze w tym roku ruszą prace, które podmorskim tunelem łączyć będą Szkocję z Irlandią Północną. Sam podmorski tunel miałby wtedy 25 mil długości, a całość składałaby się z odcinka o długości ponad 50 kilometrów i infrastruktury towarzyszącej. Co ważne, projekt może otrzymać pozwolenie na budowę jeszcze w tym miesiącu, ale nie obędzie się bez pewnych kłopotów.
„Nora Borisa”, bo tak nazywana jest nowa, zapowiadana inicjatywa Downing Street, biegłaby z Larne w Irlandii Północnej do Stranraer w Szkocji.
Pierwszy raz pomysł połączenia obu części Wielkiej Brytanii pojawił się już w 2018 roku i takim rozwiązaniem zainteresował się ówczesny minister spraw zagranicznych UK Boris Johnson. Wcześniej mówiło się też o budowie mostu, ale jak się okazało, ta realizacja byłaby zbyt kosztowana i nastręczała wielu trudności technicznych. Co ciekawe, nie będzie łatwiej z samą budową tunelu, bo jego trasa przebiegać ma w bardzo niebezpiecznym miejscu, więc nad największym podmorskim składowiskiem wojskowym, gdzie zatopiono broń, amunicję i materiały wybuchowe z lat II wojny światowej i z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Następną z przeszkód jest Rów Beauforta z głębokością dochodzącą do 300 metrów, ale jak mówi premier Johnson, to i tak lepsze rozwiązanie od mostu.
Boris Johnson:
– Mówisz most. Ja mówię tunel. Myślę, że most byłby zamknięty prawdopodobnie przez 100 dni w roku z powodu pogody na Morzu Irlandzkim. Jestem przekonany, że powinien być to jednak tunel i rozmawialiśmy już na temat warunków pogodowych na Morzu Irlandzkim oraz o Rowie Beauforta, gdzie są „złoża” amunicji.
Projekt omawiany będzie na jednym z najbliższych posiedzeń brytyjskiego gabinetu, a kiedy uzyska pozwolenie na realizację, rozpoczną się prace przy przygotowaniu warunków budowy i skontrolowane zostanie dokładnie dno cieśniny, by wytyczyć dokładną trasę tunelu.
Bogdan Feręc
Źr: Daily Telegraph
Grafika: Google Maps