Tu najgorzej traktuje się pracowników?

Liczby pokazują, że w zakładach przetwórstwa mięsnego powszechne są naruszenia prawa pracy i praw pracowniczych.

Rzecznik Sinn Féin ds. praw pracowników Louise O’Reilly i rzecznik Sinn Féin ds. rolnictwa Matt Carthy powiedzieli, że istnieje pilna potrzeba rozprawienia się z regulacją „light touch”, która uczyniła sektor przetwórstwa mięsnego dzikim zachodem Irlandii.

Posłanka O’Reilly powiedziała:

– Dane przekazane mi przez Departament Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia służą podkreśleniu szerzących się naruszeń prawa pracy i praw pracowniczych w sektorze przetwórstwa mięsnego. Z danych Departamentu wynika, że ​​blisko połowa wszystkich kontroli zakładów mięsnych w latach 2015-2020 wykazała naruszenia prawa pracy i praw pracowniczych; w tym nieodpowiednie prowadzenie ewidencji, kwestie czasu pracy, wynagrodzenia i pozwoleń na pracę. Rzeczywiście, ujawniono, że inspekcje przeprowadzone przez Komisję ds. Stosunków Pracy (WRC) pozwoliły na odzyskanie prawie 184 000 euro zaległych wynagrodzeń pracowników. To jest szokujące, ale nie zaskakujące; podkreśla jednak, że należy poważnie potraktować rozprawienie się z łagodnymi regulacjami, które sprawiły, że sektor przetwórstwa mięsnego stał się Dzikim Zachodem irlandzkiej gospodarki. Wzdrygam się na myśl, co znoszą pracownicy tego sektora, gdy inspektorzy odchodzą, a światło reflektorów świeci gdzie indziej.

Poseł Matt Carthy dodał do wypowiedzi swojej koleżanki:

– W całym sektorze przetwórstwa mięsnego dobrze wiadomo, że WRC nie ma wystarczającej liczby pracowników, aby nadzorować branżę, a pozbawieni skrupułów pracodawcy to wykorzystują. Pytam, jak można skończyć z sytuacją, w której prawie co drugie dochodzenie wykryje naruszenia prawa pracy? Tylko kontrolami. Wydaje się, że to bezobsługowe podejście przenika każdy aspekt zaangażowania rządu w sektorze przetwórstwa mięsnego, w przeciwieństwie do porad dotyczących zdrowia publicznego. Rząd odrzucił wezwania Krajowego Zespołu ds. Kontroli Zagrożeń, aby upoważnić je do zamykania zakładów mięsnych w celu dokładnego oczyszczenia, gdy wybuchnie epidemia. Odrzucili wezwania, ograniczając się do konsekwentnych i rygorystycznych badań naukowych nad epidemiami. Być może, co najdziwniejsze, rząd przekazał sektorowi czek w wysokości 100 milionów euro, bez zobowiązań w czasie, gdy rolnicy domagają się wsparcia. Leo Varadkar powiedział niedawno w Dáil, że nie zna żadnych baronów wołowych. Pracownicy i nasi rolnicy dobrze ich znają. Jako minister ds. przedsiębiorczości i Tánaiste musi uświadomić sobie wątpliwe praktyki w tym sektorze, które wyzyskują zarówno rolników, jak i pracowników; i że podczas pandemii, naraziło to całe społeczności.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Social Welfare wypł
To już potwierdzone
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian