Tu na razie jest ściernisko… „Nextpolis” coraz bliżej?

Jest coraz bardziej prawdopodobne, że w Irlandii powstanie nowe miasto, a to charakteryzować się będzie prawie pełną autonomią od zarządzania na poziomie krajowym.

Chodzi oczywiście o plany budowy miasta „Nextpolis”, co zaproponował Irlandii chiński miliarder, który na wyspie, chciałby wybudować kompleks biznesowo-mieszkalny. Kompleks będzie na tyle duży, że zyska miano miasta, a i będzie miał swoją pełną niezależność energetyczną, zarządzania i zaopatrzenia. Jeszcze w lipcu wydawało się, że to pewnego rodzaju mrzonka, ale plany posuwają się naprzód i już za kilka tygodni, na wyspie pojawi się Ivan Ko.

Wizyta zaplanowana jest na dwie fazy, bo spotkania z władzami kraju oraz w drugim etapie na odwiedziny w Dundalk w hrabstwie Louth, a wtedy, miliarder zapozna się z pełnymi możliwościami budowy miasta.

To swego rodzaju państwo w państwie w pierwszej fazie uruchamiania miałoby pomieścić 15 000 obecnych mieszańców Hongkongu, ale zapowiada się, że pracować i mieszkać mają tam osoby z wyspy. Miasto stanie się też piątym co do wielkości w kraju, a miliarder Ivan KO, szuka miejsca dla relokacji około pół miliona osób z Hongkongu.

„Nextpolis” może być pierwszym takim miastem w Irlandii, bo o ile inicjatywa spełni pokładane w niej oczekiwania, mogą pojawić się na irlandzkiej mapie kolejne takie miasta.

Aktualnie w hrabstwie Louth toczą się debaty, czy propozycja miliardera i właściciela Victoria Harbour Group stanie się impulsem do rozwoju regionu, a nawet kraju, czy należy ją traktować w kategorii science fiction.

Wydaje się, że więcej o tej sprawie będzie można powiedzieć, kiedy dojdzie do wizyty pana Ko na wyspie, ale cała sprawa robi się niezwykle ciekawa, pod różnymi względami i należy się jej przyglądać z uwagą.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Spada ryzyko drugiej
Gabinet nie może si