Trzy przypadki brazylijskiej mutacji

W Irlandii potwierdzono obecność brazylijskiej odmiany koronawirusa, które zgłoszone zostały już do Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia.

Wszystkie łączą się bezpośrednio z podróżami zagranicznymi i niedawnymi podróżami z Brazylii, co oficjalnie stwierdza Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego. NPHET dodaje, że ściśle monitoruje osoby zakażone tą mutacją, aby ograniczyć do minimum ilość kontaktów, a jednocześnie mieć pod kontrolą te przypadki.

Zastępca naczelnego lekarza kraju dr Ronan Glynn powiedział, iż obecnie, każda osoba, która przybędzie do Irlandii z Brazylii lub z innego kraju, który zakwalifikowany został do kategorii 2, powinna spodziewać się, iż nałożony zostanie na nią nakaz izolacji domowej, na okres 14 dni. Wg dr. Glynna, będzie to działanie prewencyjne, a pozwoli na ewentualne zminimalizowanie możliwości przenoszenia mutacji wirusa na osoby trzecie.

Nie tylko osoby przybywające z Brazylii mogą poddane być takiemu rygorowi, więc 14-dniowej kwarantannie i testowi na obecność koronawirusa, ale i te, które przybywają na wyspę z Francji, Niemiec, Włoch, Holandii i Hiszpanii, bo i tam odnotowano już przypadki odmiany brazylijskiej.

Obecnie, podróżni przybywający do Irlandii z następujących krajów muszą poddać 14-dniowej kwarantannie: Angola, Austria, Botswana, Brazylia, Burundi, Republika Zielonego Przylądka, Demokratyczna Republika Konga, Lesotho, Malawi, Eswatini, Mauritius, Mozambik, Namibia, Republika Południowej Afryki, Rwanda, Seszele, Tanzania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Zambia i Zimbabwe.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Następne 10 tygodni
Irlandia mogłaby ot
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian